Prof. Dr. Erzurumlu’nun son kitabı, 'Genetik Ve Milliyet'

Prof. Dr. Kenan Erzurumlu’nun son kitabı, “Genetik Ve Milliyet” isimli değerlendiren kapsam haber yazarı M. Halistin Kukul," Yeni ve derinlemesine bir bakış açısıyla “Genetik ve Milliyet” münâsebetini ele alan 196 sayfalık eser, Ordu Üniversitesi tarafından neşredilmiştir." dedi.

Kapsam 16.06.2020, 10:24
Prof. Dr. Erzurumlu’nun son kitabı, 'Genetik Ve Milliyet'

Yazar M. Halistin Kukul,  Prof. Dr. Kenan Erzurumlu’nun son kitabı, “Genetik Ve Milliyet” adını taşıyan son eserini değerlendirdi. Prof. Dr. Erzurumlu'nun kitabında, "Belki, dünya için değilse bile, Türkiye için ‘tâze’ diyebileceğim konuların ele alındığı “Genetik ve Milliyet” mes’elesi ve irtibatı, enine boyuna, çepeçevre düşünülmüş, masaya yatırılmış ve târihî bir muhtevâyla sunulmuştur." ifadelerini kullanan Halistin Kukul, yazısında, “Genetik Ve Milliyet”  eserini ana hatlarıyla şu şekilde değerlendirdi:

"Prof. Dr. Erzurumlu’nun ifadesinden anladığım kadarıyla da, bizim için, bu ‘tâze’lik, “tartışmayı amaçladık” ve “tartışmaya açığız/tartışacağız” sözleriyle, henüz bitmiş olamayacağının işâretini vererek, mevzûyla ilgili olanlara/ilgi duyanlara/görüş beyan etmek isteyenlere, nâzik bir dâvet yapmaktadır.

Irk ve buna bağlı olarak da ırkçılık mes’elesini, biyolojik ve sosyoljik temelleri ve sebepleriyle ele alarak tartışmaya açan yazar, bütün bu gelişimleri şu anabaşlıklarla verir:

“Irkçılık mı Dediniz?, Biyolojik Irk, Genetik Bilimi ve Irklar, İnsan Genetiği ve Antijenler, Genetik Bilimi ve Soyaçekim, Genetik Açıdan Irklar, Türklüğün Genetiği, Antropolojik Irkçılık, Türkiye’de Antropolojik Irkçılık Araştırmaları, Atatürk Sonrası Türkiye, Antropolojik Araştırmaların Genel Değerlendirilmesi, Günümüzde Antropoloji, Arkeoloji, Mu Kıtasından Gelenler, Tarih ve Irklar, Tarih Öncesi İnsanlık, Tarihi Devirler, Arkaik ve Antik Çağlarda (Proto-) Ön Türkler, Türk Kültürünün Evreleri, Yazı ve Tarih, Tarihî Belgeler ve Tartışmalar, Arkeoloji ve Tarih, Millet ve Milliyet Nedir?, Milleti Oluşturan Etkenler, Milletlerin ve Milliyetlerin Tarihçesi, Türk Soyunun Genetik Gelişimi, Dil: Türkçe, Dinî Kaynaklarda ve Mitolojilerde Türkler ve Turan, Tarihî Kaynaklarda Türk Şeceresi, Yazılı Kaynaklara Dair, Irk Irkçılık ve Türkçüler”.

Halistin Kukul'un yeni yazısı Yazar Erzurumlu'nun GENETİK Vve MİLLİYET yazısının tamamını BURADAN okuyabilirsiniz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442