Alexa

Prof.Dr.Tellioğlu, Türkiye'de İhtisasın Kıymeti

Prof.Dr. İbrahim Tellioğlu, Uygarlık tarihinde tarım, ağır sanayi ve bilgi devriminin insanlığın hayatını kolaylaştıran üç büyük aşama olarak kabul edildiğini hatırlatarak, Türkiye'nin tarım devriminin ve yerleşik hayatın ilk görüldüğü yerlerden birisi olduğunu ifade etti.

Prof.Dr.Tellioğlu, Türkiye'de İhtisasın Kıymeti

Uygarlık tarihinde tarım, ağır sanayi ve bilgi devriminin insanlığın hayatını kolaylaştıran üç büyük aşama olarak kabul edildiğini belirten  Prof.Dr. İbrahim Tellioğlu, Bunların ortaya çıktığı ülkeler ve toplumlar çağdaşlarının ilerisine geçerek öncü olduklarını, Türkiye'nin ise bunlardan biri olan tarım devriminin ve yerleşik hayatın ilk görüldüğü yerlerden birisi Ancak diğerlerinin çok uzağında kaldığını ifade etti.

İnsanlık, üretenler ve tüketenler olarak iki ana gruba ayrıldığına dikkat çeken Tellioğlu; İlk grupta olanların bilime büyük yatırımlar yaparak insanlığın ihtiyaçlarını üretip pazarda pay sahibi olmaya çalıştıklarını belirterek; "Gelişmişlik ölçütü olarak uzay araştırmaları, nükleer güç, enerji kaynaklarına hakimiyet gibi pek çok başlık sıralanır. Bunlardan ne kadar çoğuna sahip olabilirseniz o kadar söz sahibi olabilirsiniz." dedi.

Türkiye'nin  coğrafi vasıfları sebebiyle her zaman büyük mücadelelere sahne olduğunu belirten Prof.Dr. Tellioğlu; "Bu coğrafyada güçlü olmaktan başka bir şansınız yoktur." ifadelerini kullanarak, Türkiye’nin bulunduğu yeri koruması ve gelişmiş ülkeler arasına girebilmesi için elindeki gücü doğru kullanması gerektiğine işaret etti.

Prof.Dr. İbrahim Tellioğlu'nun makalesinin tamamı ŞÖYLE....

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2019, 23:19
YORUM EKLE