Alexa

Reklam Nedir? (Reklam Neden Yapılır?)

İyi Reklam çok para harcanarak yapılan reklam mıdır? İyi reklam nasıl yapılır? internet reklamı nedir? gibi sorular merak ediliyor. Reklam verenler nasıl reklam verebileceklerini biliyor mu?

Reklam Nedir? (Reklam Neden Yapılır?)

Reklam Nedir? sorusunun bir çok cevabı var. İyi Reklam çok para harcanarak yapılan reklam mıdır? İyi Reklam nasıl yapılır? Reklamın temel amacı nedir? kısa vadede reklam nedir? uzun vadede reklam nedir? Firmalar reklam tercihini kendileri yapabilir mi? gibi bir çok sorulara cevap aranıyor.

Reklamın gayesi nedir?

Aslında firmalar mal veya ürün reklamı verirken hangi tür reklamın veya tanıtımın kendilerini hedefe götüreceğini bilmek zorundadır. Bir firma reklamda maksadı veya hedefini bilmiyorsa amacına ulaşması mümkün olmaz. Reklam bir profesyonellik gerektirir. Reklamcılık bir sanattır aslında. Reklamcılık, günümüzün önemli meslek dallarından birsidir. Ticari bir iletişim olan ikna aracıdır, veya reklamcılık imaj dünyasının da sözcüsüdür de denebilir.

Diğer taraftan reklam İnsanları gönüllü olarak belli davranışta bulunmaya ikna etmektir. belirli bir düşünceye yöneltmektir. Dikkatleri, bir ürüne hizmete, fikir ve kuruluşa çekmektir.

bilboard reklam
Reklamın Temel Amacı Nedir


Reklamın amacı, Hedef tüketicilere ürün veya hizmet ile ilgili olarak bilgi vermektir. Ürüne, markaya, işletmeye karşı tüketicilerde olumlu bir eğilim oluşturmayı sağlamaktır. Reklam verenler kısa vadede reklam veya uzun vadede reklam olmak üzere iki türlü düşünebilir. Kısa vadede reklam, tüketicileri motive ederek kısa bir zaman dilimi içinde o mal yada hizmeti satın almaya ikna etmektir. Uzun vadede reklam, firmalar, ürettikleri mal yada hizmetleri tanıtarak, tüketiciye getireceği yararları göstererek o mal ve hizmete karşı talep yaratmayı amaçlar.

Reklamda Ortak amaç şudur:


Tüketiciye - aracıya bilgi vermektir
Ürün ya da hizmeti hatırlatmak, satışa ikna etmektir
Mal ya da hizmetin satışını sağlamaktır.
Toptan ve perakendeci satıcıya yardımcı olmaktır.

Mal ya da hizmete karşı talebi artırmaktır.
Talebin yaratacağı fiyat esnekliğini en aza indirmektir.

internet reklam

İnternet Reklamcılığı Nedir


İnternetin var olması ve hızlanmasıyla web sitelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte Geleneksel Reklamdan İnternet Reklamcılığına Geçiş en üst seviyeye ulaştı.
1970’lerde sadece araştırma, eğitim ve askeri alanlarda kullanılan internet 1990’lı yıllardan sonra sosyal ve ticari alanda daha belirgin bir şekilde kullanılmaya başlandı. Bu zamandan sonra tüketiciler alışkanlıklarını değiştirmeye başladı. Geleneksel satınalma sistemlerinden vazgeçerek web siteleri üzerinden alışveriş yapmakta, bu siteler üzerindeki reklamları takip etmekte aynı zamanda diğer tüketicilerle, ürün ve hizmet sağlayıcılarla interaktif olarak iletişim ve etkileşime girmeye başlamaktadır.

internet reklamciligi
Reklam verenlerin amacı mal veya hizmeti tanıtmak veya satmak ise kullanacakları reklam türünü tercih etmek zorundadır. Güzel olan reklam firmalarından bu hususla ilgili destek almalarıdır.
 

Garabey

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2018, 01:51
YORUM EKLE

banner307

banner313