Seferberlik Olur mu? (Seferberlik Nedir?)

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), Afrin’e yönelik Zeytin Dalı operasyonu devam ediyor. Peki Bölgede bazı devlet güçlerinin Silahlı müdahalesi karşısında Türkiye'de seferberlik ilan edilir mi? Seferberlik nedir?

Kapsam 22.01.2018, 23:09 25.02.2018, 01:03
Seferberlik Olur mu? (Seferberlik Nedir?)

Türkiye Afrin'e girdi. Şu anda Zeytin Dalı operasyonu devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) belki münbiç'e de girecektir. Ancak bu hassas bölgelerde diğer var olan güçler buna ne kadar müsade edecek ve Türkiye'nin buna tavrı ne olacaktır? Türkiye'nin terör örgütlerine karşı bu bölgelerde yaptığı temizlik operasyonuna karşı bir bazı devlet güçleri tarafından askeri güçle karşı koyulması halinde Türkiye'de seferberlik olur mu? seferberlik ilan edilir mi? İnsanlar seferberlik nedir? Seferberlik ilan edilir mi? Sefer görev emri nedir? diye soruyor.

Seferberlik Nedir?

Seferberlik, bir ülkenin silahlı kuvvetlerini savaşa hazır duruma getiren, ülkenin ekonomisini, yönetimini savaş gereklerine uyacak duruma sokan hazırlık ve önlemlerin tümü ve  Bu durumun ilan edildiği ya da savaşın sürdüğü dönemdir. Bir alanda başarı sağlamak amacıyla bütün olanakları kullanarak yapılan yoğun seferberlik nedirçalışmaların tümüne seferberlik denir.

Konuyu biraz daha açarsak, Memleketin, maddi ve manevi bütün güçlerinin (askeri, siyasi, ekonomik ve psikolojik güç) topyekün savaş ihtiyaçlarını karşılayacak ve savaşın devamını sağlayacak seviyeye getirilmesidir. Maddi manevi bütün kuvvet ve kaynakların, savaş isteklerine göre yöneltilerek barış durumundan sefer durumuna geçirilmesi demektir. Sefer kelimesi lügatta; "yolculuk, savaşa gitme" demektir. seferberlik, "yolculuğa, savaşa hazır hale gelme" demektir.

Seferberlik Çeşitleri

Seferberlik Uygulama alanı bakımından Genel seferberlik, kısmi seferberlik,milli seferberlik, Silahlı Kuvvetler seferberliği olarak birbirinden farklılık arzetmektedir. Bu şu demektir:

1 Genel seferberlik: Bütün yurt düzeyinde uygulama şeklidir.
2 Kısmi (Bölgesel) seferberlik: Yurdun herhangi bir bölgesinde uygulanır.
3 Milli seferberlik: Silahlı Kuvvetler dışında kalan bütün kamu ve özel kuruluşlar ile vatandaşları kapsar.
4 Silahlı Kuvvetler seferberliği: Silahlı Kuvvetlerin barış durumundan sefer durumuna geçirilmesidir. Bu ise iki bölümde yapılır: (1) Personel seferberliği, (2) lojistik seferberliği.

Türkiye'de Seferberlik Olur mu?

Türkiye'ye ciddi anlamda tehditler oluştuğu taktirde elbette Seferberlik olacaktır. Türkiye'ye saldırmak için sıraya geçip bekleyen o kadar çok düşman var ki. Türkiye'nin en küçük açığında bir sebep oluşturarak türkiye'ye saldırmaktan geri durmayacaklardır. Türkiye böyle bir girişim esnasında elbette seferberlik ilanına karar vererek bu güçlerle topyekun savaşmayı gerekli kılacaktır.

Sefer görev emri nedir?

Sefer Görev Emri, askerlik görevini tamamlamış vatandaşların, milli seferberlik durumlarında tekrar askerlik görevine çağrılması durumudur.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
yakup kocak 3 yıl önce
devlet icin vatan için topprak için seferberliğe hazırız.
parçalı bulutlu