Teşkilat Ne Demek? Teşkilatın Sözlük Anlamı Nedir?

Teşkilat ne demek anlamı merak ediliyor. Teşkilat kelime itibariyle ne demek? Teşkilat son yıllarda çok sık kullanılan bir kelimedir. Teşkilat kelimesinin kökeni ne? teşkilat kelimesinin kaç anlamı bulunuyor? TRT 1 dizi filmi teşkilat ardından çok dikkat çeken bir kelime olduğu için araştırılıyor.

Kapsam 14.03.2021, 00:33 21.03.2021, 19:41
Teşkilat Ne Demek? Teşkilatın Sözlük Anlamı Nedir?

Teşkilat Türkçe diline ne zaman, nereden, nasıl girdi? Teşkiletın sözlük anlamı nedir, TDK'ya göre teşkilat sözcüğünün anlamı nedir? Teşkilat kelimesi dilimizde sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bir takım kurum ve kuruluşlarda kullanıldığı gibi, siyasi yapılanmalarda da kullanılan Teşkilat Türkçe dilimize nasıl, ne zaman girdi? Teşkilatın olduğu her yerde kullanılan teşkilatçılık ve teşkilanlandırma kelimeleri de anlam olarak araştırılıyor.

TEŞKÎLÂT NE DEMEK?

Türk Dili, tarih boyunca ilişki kurduğu medeniyetlerin (ülkelerin) dillerinden kelimeleri kendi bünyesine katmış ve bu sayede çok zengin bir dil oluşturmuştur. Buna rağmen, Türkçe ’de gündelik hayatta karşımıza çıkan bazı sözcüklerin anlamını bilemiyor veya bize ilginçgelebiliyor. Teşkilat kelimesi dilimizde sıklıkla kullanılmaktadır.

Organizasyon, örgüt, teşkilat, kuruluş; ortak bir amaç çerçevesinde kurulmuş, ortak bir çalışma düzenine sahip, kendi verimini yönetebilen toplumsal bir düzen demektir. Organizasyonlar sosyoloji, iktîsat, işletme, siyaset bilimi ve psikoloji gibi birçok sosyal bilim dalının araştırma konusudur.

TRT 1 kanalında 'TEŞİKALAT' dizisi de buna bir örnektir. Teşkilat dizi filmi Türk İstihbarat Teşkilatı (MİT) nın Türkiye'de son zamanlarda ki en önemli filmlerden birisidir.

Teşkilat, Arapça dilinden Türkçe'mize girmiştir. TDK’ye göre teşkilat kelimesi ise şu anlamlara gelmektedir.

  1. Aynı iş ve amaç etrâfında bir araya gelen kişi veya kurumların oluşturduğu kuruluş veya örgüt anlamını içerir.
  2. Düzenleme, tertip etmeyle ilgili işler, organizasyon anlamına gelir.
  3. Bir binânın içinde kullanılışa göre düzenlenmiş bölümler anlamınada gelmektedir. 
  4. Teşkîlât-ı esâsiyye kānûnu: Anayasa, kānûn-ı esâsî.

YABANCI DİLDE TEŞKİLAT

İngilizce'de Teşkilat ne demek?:organization(s)

Fransızca'da Teşkilat:organisation

Almanca'da Teşkilat: die Organisation

Rusça'da Teşkilat:n. организация 

TEŞKÎLÂTÇI ve TEŞKÎLÂTÇILIK NE DEMEK?

Teşkîlât kurmakta ve yönetmekte usta olan kimse demektir. Teşkilatçılık, müteşebbis, cüretkâr, iyi organize eden demektir. Teşkilatçı kimseler Türk tarihinde de mevcuttur. Türk tarihinde teşkilatçılarımız sayesinde türk toprakları ele geçirilmekten kurtarılmıştır. Teşkilatçılık dünden bugün kullanılmaktadır. 1069 Yılında Alparslan Türkeş tarafından kurulan MHP ve ülkü ocakları açısından teşkilat ve teşkilatın, teşkilatçı teşkilatçılığın her zaman önemi büyük olmuştur. Ülkü Ocakları tarafından ilve ilçelerde oluşturulan her şube ve birim aynı zamanda teşkilattır. Ülkücüler, şube ve temsilciliğin bulunduğu binaları teşkilat olarak ifade etmektedir. Bu teşkilat içerisinde çok iyi şekilde kendisini donatan, bilgi sahibi, iyi organizasyonlar yapan bireylere, ülkücülere teşkilatçı denilmektedir. Ülkü Ocakları ve MHP'nin kurucu ve doğal lideri Alparslan Türkeş en büyük teşkilatçı olarak görülmektedir.

TARİHTE AHİLİK TEŞKİLATI

Ahi teşkilatı Osmanlı devletinin askeri ve idari kurumlarını yapılandırmada ve toplum içinde sosyal yaşamı örgütlemede rol oynadıkları ve bu örgütlerin bir üyesi olmanın onur duyulduğu belirtilmiştir. Orhan Gazi, Sultan I.Murat gibi Ahi olan sultanlar da vardı. Osmanlı devleti Ahilik teşkilatını destekliyordu ve onlara bazı ayrıcalıklar sağlıyordu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)