Türkiye Cumhuriyeti daha nice 97 yıllar devam edecek

Bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı. Cumhuriyet; 'Millet hâkimiyetine dayanan ve bu hâkimiyetin millet temsilcisi olarak seçilen milletvekilleri ve başlarındaki cumhurbaşkanı tarafından yürütüldüğü devlet idaresi şeklidir.

Kapsam 29.10.2020, 00:03 28.10.2020, 23:41
Türkiye Cumhuriyeti daha nice 97 yıllar devam edecek

"Türkiye Cumhuriyeti kurulurken, Mustafa Kemal Paşa, Cumhuriyeti ilân edip TBMM’de Cumhurbaşkanı seçildikten sonra yaptığı konuşmada: ”Türkiye Cumhuriyeti mes’ut, muvaffak ve muzaffer olacaktır” diyerek, maksat ve hedefini ortaya koymuştur." ifadelerini kullanan kapsamhaber yazarı M. Halistin Kukul, 'Cumhuriyet ne demek' sorusuna şu şekilde cevap veriyor: "Cumhûriyet, “Millet hâkimiyetine dayanan ve bu hâkimiyetin millet temsilcisi olarak seçilen milletvekilleri ve başlarındaki cumhurbaşkanı tarafından yürütüldüğü devlet idâresi şekli”dir."

M. Halistin Kukul, hemen ardından şunu ekliyor; Dünyâya baktığımızda, öyle cumhûriyetlere şâhit oluyoruz ki, Askerî bir diktatörlük olan Orta Afrika Cumhuriyeti bile bu sıfatla anılıyor. Bir zamanların Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, Çin Halk Cumhuriyeti de cumhuriyetti. O hâlde; Cumhûriyete târîfler açısından değil, demokrasinin yâni millî irâdeye dayalı, hür seçim sonunda teşekkül edecek idâreye de bakmak lâzımdır." diyor.

‘Hür seçim’, çok önemli!.. olduğunu belirten Kukul, Katıksız, katışıksız, şâibesiz, dürüst, reyleri satın alınamayan seçmenli ve eşit şartlarda yarışılan yâni adâlet esaslarına dayanan seçim!..  Netîce îtibâriyle; Federal Almanya da, Anayasal Cumhuriyet ABD de, Çin Halk Cumhuriyeti de, Libya Sosyalist Halk Cemahiriyesi de, İran Cumhuriyeti de...  birer cumhûriyet olduğunu ifade ediyor. Esas olan, temel maksat ve hedefler ile, bunların tatbikatlarına bakılması gerektiğini yazan Kukul, "Türkiye Cumhuriyeti kurulurken, Mustafa Kemal Paşa, Cumhuriyeti ilân edip TBMM’de Cumhurbaşkanı seçildikten sonra yaptığı konuşmada: ”Türkiye Cumhuriyeti mes’ut, muvaffak ve muzaffer olacaktır” diyerek, maksat ve hedefini ortaya koymuştur. Bu sözler, elbette ki büyük bir demokrasi ülküsünün işâreti olmuştur. Bu ülkü, zaman içinde yerleşecek, istikamet bulacak ve gelişecetir." (...) Halistin Kukul'un yazısının devamı şöyle:

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)