Alexa

Ülkü Nedir? Türk milletinin hedefi ne olmalıdır?

Türk kavminin hem de dünya üzerindeki diğer kavimlerin bir hedefi, bir amacı, ulaşmak istediği bir durağı olduğunu söyleyen Dilek Nur Çolak, bu durağın ülkü olarak adlandırıldığını belirtti.

Ülkü Nedir? Türk milletinin hedefi ne olmalıdır?

Türkgün Yazarlarından Dilek Nur Çolak, Ülkü, insan kafasının içinde elde edilmesi, varılması en mükemmel, en güzel, kendisini mutlu edecek hedeflerin tasarlanması, bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için arzu gösterilmesi ve çalışılması anlamını taşıdığını belirtti.  

Türk ülküsü birçok düşünürü, yazarı, etkilediği gibi ülkücü camianın  önemli fikir adamlarından Hüseyin Nihâl Atsız’ı da etkilediğini belirten Nur ÇolakNihal Atsız'ın konuyla ilgili cümlelerini paylaştı, “Bir ülkünün çerçevesinde toplanmak ve onun için ölümü bile göze alarak savaşmak ne güzel şeydir! İnsanlar, ancak ülkü ile hayvanlardan ayrılabiliyorlar. Millî bir ülkü olmadıktan sonra, insanın hayvandan ne farkı kalır? Hayvan, ölümden ve ızdıraptan kaçar, kuvvetliden korkar. Ölümden korkmayan, ızdıraptan kaçmayan, kuvvetli ile savaşı göze alan yaratık ancak ülkücü insandır.”

Ömer Seyfettin’e göre ise, “Milliyet, din ve dil birliği olan insan topluluğunun adıdır. Türkiye’de, İran’da, Afganistan’da, Türkistan’da, Buhara’da, Kaşgar’da, Çin’de, Mançurya’da, Kafkasya’da, Kırım’da, Rusya’da ne kadar Türkçe konuşan Müslüman varsa Türk’tür, bizim milletimizdendir. Ve onların oturdukları yerlerin hepsine birden Turan denilir ki, Türk yurdu manasındadır…”  diyerek, Türk ülküsü ve Türk birliği kavramına İslamî pencereden bakmıştır. Ülkü, insanın kalbini aydınlatan ışık, bir güneş ve insanlara yönünü tayin etmesini sağlayan bir pusula olduğunu söyledi.

"Ülkü, toplulukların yaratıcı kuvvetidir" ifadelerini kullanan Yazar, Türk milliyetçilerinin en güçlü silahı olduğunu belirtti.

Milli ülkü, insanları sürükleyen, güçlendiren ve asilleştiren, uğrunda çarpışılan bir duygu ve düşünce olduğunu belirten Dilek Nur Çolak, "Türk ülküsü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından benimsenmiş, Nihal Atsız ile öne çıkmış, Başbuğ Türkeş’in ilkesi olarak doktrininde yer almıştır." dedi.

Ülkü Nedir? Türk milletinin hedefi ne olmalıdır?... 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 23:32
YORUM EKLE