Halistin Kukul İli Röportaj: Türkçemizin Bugünü ve Geleceği

Yûnus Emre'nin vefatının 700. yılı münâsebetiyle, 2021 yılı, UNESCO tarafından ‘Yûnus Emre Yılı’ olarak ilân edilmesi münasebetiyle Oğuz Çetinoğlu, Yazar ve Şair, M. Halistin Kukul ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Kültür Sanat 23.12.2021, 13:29 23.12.2021, 14:01
Halistin Kukul İli Röportaj: Türkçemizin Bugünü ve Geleceği

Türk Ocağı, Aydınlar Ocağı, ESKADER / Edebiyat, Sanat ve Kültür Araştırmacıları Derneği ve İLESAM / Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sâhipleri Meslek Birliği Üyesi ve 20 adetin üzerinde basılmış kitabı bulunan Oğuz Çetinoğlu, Yunus Emre Yılı mürasebetiyle Yazar ve Şair M. Halistin Kukul ile "Türkçemizin Bugünü ve Geleceği" başlığı altında bir röportaj gerçekleştirdi.

Oğuz Çetinoğlu, Yûnus Emre'nin vefatının 700. yılı münâsebetiyle, 2021 yılı, UNESCO tarafından ‘Yûnus Emre Yılı’ olarak ilân edildiğini, buna bağlı olarak, Türkiye de, Cumhurbaşkanlığı nezdinde hem Yûnus Emre, hem de ‘Dünyâ Dili Türkçe’ adıyla bir faaliyetin başlatılması cihetinde adım atıldığını belirterek konuyla ilgili Halistin Kukul'a düşüncelerini sordu.

Kukul; Ne Yûnus Emre ne de Türkçe böyle gelip geçici, belli bir zamanda, âdeta gösteriş için yapılan faaliyet olmalıdır. Bu tarzda yapılan faaliyetlerden de fazla bir fayda elde edildiği söylenemez. Bir defa başta üniversitelerimizin Türk Dili ve Edebiyâtı ve Târih Bölümleri buna her an hazır olmalıdır. Yûnus Emre olmadan bir dil ve edebiyat tahsili; Orhun Kitâbeleri olmadan da ne dil ne târih ne de Türk sosyolojisi olabilir. Ne yazık ki, Türkiye üniversitelerinde, Yûnus Emre okunmadan/okutulmadan Türk Dili Edebiyatı Bölümü; Orhun Kitâbeleri okunup tanınmadan da Târih Bölümü bitirilen dönemler olmuştur. Bu; 'anatomi' dersi görmeden Tıp Fakültesi'ni bitirmek demektir. Türk kültürü; diliyle, dinî, askerî, iktisâdî, an'anevî, bediî hattâ coğrafî değerleriyle bir bütündür. Bu bütünün baş tâcı ise onun lisânı'dır ki bu da Türkçedir."dedi.

Oğuz Çetinoğlu, "Türkçe neden baş tâcımızdır" sorusuna ise Kukul Şu şekilde cevap verdi:

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)