Yunus Emre Kimdir, Ne Zaman Yaşadı?

Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü nedeniyle etkinlikler düzenleniyor. Yunus Emre vatandaşlar tarafında da merak ediliyor. Yunus Emre kimdir, ne zaman yaşamıştır, önemi ve özelliği nedir?

Kültür Sanat 06.10.2021, 22:42 06.10.2021, 23:44
Yunus Emre Kimdir, Ne Zaman Yaşadı?

Türk dili ve kültürünün en önemli isimlerinden olan Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü dolayısıyla UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı. Peki, Yunus Emre kimdir, ne zaman yaşadı, önemli özellikleri nedir?

30 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan genelge ile 2021 yılı cumhurbaşkanlığı tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmiştir.

Anadolu, X. yüzyılın başlarından itibaren Türklerin, özellikle de Oğuz Türklerinin yurt tutmaya başladıkları önemli coğrafyalardan biridir. Türkçenin Anadolu’da gelişmesi bakımından da önemi büyüktür. Bu süreçte kimi şahsiyetler dil kuruculuğu misyonunu tek başına sürükleyip götürmüştür. Bunların başında Yunus Emre gelmektedir. 

Yunus Emre Kimdir?

Yunus Emre, 1238 yılında Eskişehir'in Sivrihisar beldesinde dünyaya geldi. Yunus Emre'nin Doğduğu dönem Anadolu’da düzenin bozulduğu, Moğol akınlarının Türk yerleşkelerini tehdit ettiği, kıtlık-kuraklık gibi pek çok doğal afetin yaşandığı bir zamandır. Yunus Emre'nin okur-yazarlığına dair kesin bir bilgi yoktur. Kendisi Taptuk Emre’nin dervişidir ve hayatının bir kısmını Hacı Bektaşi Veli’nin yanında geçirmiştir.

 Divan ve Risalet-ün Nushiyye adında Yunus Emre’nin iki büyük eseri bulunmaktadır. Divan’da şiirlerini toplamıştır. Aruz ve hece ölçüsüyle yazılan bu eser yedi nüsha olarak kendi içerisinde farklı bölümlere ayrılmıştır. Risalet-ün Nushiyye ise Nasihatler Kitabı anlamına gelen bir eserdir; mesnevi biçminde yazılmıştır. 1307 yılında kaleme alınan eser aruz ölçüsü ile yazılmıştır. Eserin günümüze ulaşmış bilinen beş nüshası bulunmaktadır. Sanat yaşamında halka, açık bir dille hitap etmiştir. Türkçeyi çok güzel kullanmıştır. Bu da Yunus Emre'nin her zaman okunup anlaşılmasında büyük rol oynamıştır. Yunus'un şiirleri tasavvuf ağırlıklıdır.

Yunus Emre, 1321 yılında hayata gözlerini yumdu. Mezarının yeri kesinolarak bilinmemektedir.

Yunus Emre ve Türkçe Yılı

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)