banner434

banner433

Dj Ender Demir, (Disk Jokey) Mesleğinin İnceliklerini Anlattı

Eğlence hayatının ünlü DJ’lerinden Ender Demir, dj'lik mesleğiyle ilgili açıklamalarda bulundu. DJ. Ender, DJ’lik mesleği kolay görünse de mesleğin içine girildiğinde o kadar kolay olmadığını belirtti.

Magazin 02.06.2021, 22:05 03.06.2021, 11:18
Dj Ender Demir, (Disk Jokey) Mesleğinin İnceliklerini Anlattı

Dj Ender Demir, 1940'lı yıllardan itibaren DJ'lik dünyada bilinmeye başladığını belirterek DJ'lik, müziği yeni ve heyecan verici şekillerde tüketmek için bir format olarak kullanıldığını söyledi. Dj. olmak isteyenlerin sürekli DJ'lik zor mu ? DJ.'lik nasıl yapılır? sorduğunu belirten Ender Demir, ‘DJ’lik mesleği kolay görünse de mesleğin içine girdiğinizde o kadar da kolay değil’’ dedi.

"Ender Demir, Disk jokey (DJ olarak adlandırılır), canlı bir seyirci önünde kayıtlı müzik çalan kişidir. Bu, şahsen veya bir radyo programı gibi bir programda gerçekleşebilir." ifadelerini kullanarak, Birkaç DJ türü bulunduğunu, ancak en yaygın türleri ise, radyo DJ'leri, kulüp DJ'leri, parti DJ'leri olduğunu belirtti. 

Dj Ender Demir, Disk Jokey, tarihinde küçük bir gezinti yaptı

"1970'lerden beri gelişen disk jokeyinin (DJ) rolünde önemli bir dönüşüm başladı. Geleneksel olarak DJ'in rolü, plakları pikapta çalmak, birbiri ardına bir parçayı karıştırmaktı. Yeni bir müzik türü olan hip hop'un ortaya çıkışı, önemli ölçüde DJ'lerin hüneridir. Bu DJ'ler ya da bilinen adıyla pikap listeleri, pikapta çalarken sesi manipüle etmek ve orijinal besteler yaratmak için kayıtları hareket ettiren kendi başlarına icracılar ve müzik sanatçılarıydı.1980'lerde hip hop müziğinin temel unsurlarından biriydi. Herbie Hancock'un 1983 tarihli single'ı “Rockit” belki de dönemin en etkili kaydı olmuştur. DJ şarkının temel direklerinden biri haline getirmiştir."

DJ'lerin artık kendi başlarına müzisyen oldukları malum

DJ'lik (Disk Jokey) teknolojiyle birlikte daha profesyonellik isteyen bir meslek olduğunu anlatan Demir, şunları söyledi; 

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, DJ'lik herkesin hayal edebileceğinden daha fazla potansiyelle daha deneysel hale geldikçe, DJ'ler artık başkalarının müziğini döndürmek zorunda olmadan kendileride yaratmaya başladı. Modern dünyanın en başarılı müzisyenlerinden örneğin Calvin Harris, bir DJ kabini ve bir çift kulaklıktan başka bir şeye sahip olmayan yüz binlerce kişiye, garajlarında yaptıkları şarkıları dünyanın her yerinde çaldı. DJ'lerin artık kendi başlarına müzisyen oldukları malum. DJ. ilerin diğer sanatçılara ilham veren yeni ve ilginç sesler yarattığı ve muhtemelen önümüzdeki yıllarda onlara ilham vereceği de ortadadır." dedi.

Eğlence hayatının ünlü DJ’lerinden Ender Demir, DJ’lik mesleğinin inceliklerini anlatmaya şöyle devam etti; 

DJ’lik mesleği kolay görünse de mesleğin içine girdiğinizde o kadar da kolay değil.eğlenmeye gelen kitleye göre müzik seçimi yapıyoruz. Ancak insanları mutlu etmek her zaman zordur. DJ’lik mesleği kolay görünse de mesleğin içine girdiğinizde o kadar da kolay değil. Genellikle mekânlardan mekanlara farklı konsept olduğu için playlist’ini ona göre hazırlıyorum. Gündelik hayatımda müzik yaparken bile farklı müzikler araştırıyorum’’

’’Boş vakitlerinizde sürekli deneme yanılma yapın’’

Bu işe başlamak isteyenlere ise şu önerilerde bulundu: ’Müzik evrensel bir şeydir. Sürekli üretken olmak ve kendinizi geliştirmek zorundasınız. Boş vakitlerinizde sürekli deneme yanılma yaparak sahne öncesi listenize bulunan arşivleri kurcalayın. Onlarla ne yapabilirim? O an ilgiyi nasıl üstüme çekerim? Geceyi eğlenceli hale nasıl getiririm? düşüncesine girin’’

Dj Ender Demir Kimdir?

7 Ocak 1997 doğumlu genç DJ, Eğitim hayatını Kocaeli'nin Gebze ilçesinde tamamladı. Şu ana kadar 3 Single ve 5 Adet Albüm ile zirveye oturmayı başaran Ender Demir, temmuz ayında altıncı albümünü çıkarmaya hazırlanıyor.

Disk Jokey (DJ) Bilgileri

  • İlk disk jokey aslında bir deneydi! 1909'da Ray Newby adında on altı yaşında bir çocuk, disk jokey kelimeleri bile var olmadan çok önce radyo dalgaları üzerinden ilk plakları çaldı.
  • Disk Jokeyleri, dinleyicilerin çaldıkları parçaların hangi kayıtlardan olduğunu tahmin etmeleri için kayıtlarının etiketlerini gizlerdi.
  • 70'lerde, parti müdavimleri aynı partide 2 DJ'in birbirlerini sesleriyle patlattığını duymaya ve görmeye gelirlerdi - bu bir DJ soundclash olarak bilinir hale geldi.
  • DJ olmak, çok yetenekli bir teknik sanat formunda bir kişi olmayı gerektirir. Derin bir geçmişi vardır ve yüksek düzeyde müzik bilgisi gerektiren saatlerce pratik gerektirir.
  • Walter Winchell, 1930'larda disk jokey terimini icat etti.
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)