Hashtag Nedir, Nasıl Yapılır?

Hashtag nedir, sosyal medyada nasıl kullanılır? Hashtag özelliği ve yazımı nasıldır? Teknoloji ve sosyal medya ile dilimize yerleşen Hashtag, ne ifade eder?

Medya 16.02.2021, 21:01 16.02.2021, 23:15
Hashtag Nedir, Nasıl Yapılır?

Daha çok sosyal paylaşım sitelerinde kullanılan Hashtag Dünyanın en meşhur sosyal medya adresi olan Twitter ile üne kavuştu. Peki, Hashtag nedir, sosyal medyada nasıl kullanılır? Hashtag özelliği ve yazımı nasıldır? Teknoloji ve sosyal medya ile dilimize yerleşen Hashtag ne ifade eder?

Hashtag Nedir?

Hashtag, (#) sembolü ile kullanılmaktadır. Hashtag'ler boşluksuz şekilde yazılır ve içeriklerin daha fazla kişiye erişmesine sağlayan söz öbekleridir. Hashtag, içerik için bir etikettir. Sosyal medyadaki bir gönderide, konunuzla ilgilenenlerin bir anahtar kelime veya belirli bir hashtag aradıklarında onu bulmalarına yardımcı olmak için kullanılır. Gönderilerinize dikkat çekmenize ve etkileşimi teşvik etmenize yardımcı olmaktadır. Hashtag, sosyal medya gönderinizin veya yorumunuzun başına, ortasına veya sonuna yerleştirilebilir ve yazdıklarınızın sosyal medya ağı tarafından indekslenmesine izin verir. Bu strateji ile hayranınız veya takipçiniz olmayan kişiler içeriğinizi yine de bulabilir.

Hashtag Nerede ve Neden Kullanılır?

(#) Sembolüyle yazılmış bir hashtag, Twitter'daki anahtar kelimeleri veya konuları dizine eklemek için kullanılmaktadır. Belirli bir konuyla ilgilenenlerin aynı konuyla ilgili içeriği hızlı bir şekilde bulmasına yardımcı olmaktadır. Hashtag'ler Twitter'da üne kavuşsa da artık Instagram, Facebook, Pinterest ve Google+ gibi diğer sosyal platformlarda da kullanılmaktadır. İlgili bir konuda içerik paylaşan herkes mesajlarına hashtag etiketi ekleyebilmektedir. Bir konuyu arayan diğer kişiler, aynı sosyal medya platformundaki diğer mesajları bulmak için o etiketi arayabilir. Hashtag'le sadece büyük haberlerle sınırlı değildir. Hashtag'leriherkes kullanabilmektedir. Tweet'lerinde alakalı bir anahtar kelime veya kelime öbeğinden önce hashtag simgesini (#) kullanarak bu Tweetleri kategorilere ayırır ve Twitter aramasında daha kolay görünmelerine yardımcı olur.

Hashtag Nasıl Yapılır

Bir hashtag tek bir kelime, bir kısaltma, icat edilmiş bir harf ve sayı kombinasyonu veya bir cümle olabilir. Bir cümle ise, kelimeler arasında boşluk olamaz. Tüm harfler ve sayılar bir hashtag içinde boşluk bırakmadan birlikte çalışmalıdır. Hashtag'inizde noktalama işareti veya semboller olamaz (baştaki # sembolü dışında). Hashtag'ler tamamen sayılardan oluşamaz.

Hashtag Ne Zaman Kullanılmamalı

Hashtag kirliliğinden kaçının. Bu, tek bir mesajda birden fazla hashtag kullanıyor. Bir mesajdaki ikiden fazla hashtag okunmasını zorlaştırır. İlgisiz bir mesaja sadece dikkat çekmek için bir etiket eklemek kötü bir görgü kuralları olarak kabul edilir. İçeriğinizin kullandığınız hashtag ile alakalı olduğundan daima emin olun. Aksi takdirde, insanlar spam gönderen olduğunuzu bildirebilir veya alaycı yanıt verebilir.

Anahtar kelimenizin önüne bir hashtag yerleştirmek yeterince basit görünse de, hashtag kullanarak bulunmaya çalıştığınızda bilmeniz gereken bazı diğer temel bilgiler vardır.

  • Her iki kelimede bir hashtag kullanmaya kapılmayın. Kullanılabilecek hashtag sayısı, kullandığınız platforma bağlıdır.Çoğu durumda, bir veya iki hashtag kullanın.
  • Tek bir etikette çok sayıda kelime kullanmaya çalışmak yerine hashtag'leri kısa ve akılda kalıcı tutun
  • Çok zeki ya da sıradışı olmaya çalışmayın Kimsenin aramadığı bir etiketi seçerseniz sizi amacınıza ulaştırmaz
  • Ayrıntılı ve özel hashtag'lerin kullanılması, geniş veya genel olanlardan daha iyi sonuçlara yol açır
  • Hashtag'leri her mesajda zorlamayın 

 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)