Kemal Bayraktar, Sosyal Medyayı Doğru Okumalıyız!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sosyal medya da insanların vazgeçilmezleri arasında yer aldığını belirten Kemal Bayraktar, Sosyal medyanın doğru okunması gerektiğini belirtti.

Medya 07.04.2021, 18:15
Kemal Bayraktar, Sosyal Medyayı Doğru Okumalıyız!

Kemal Bayraktar, Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sosyal medyanın insanların vazgeçilmezleri arasında yer aldığını belirterek sosyal medya ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalara işaret ederken aynı zamanda uyarılarda da bulundu.

Sosyal medya uzmanı oyuncu ve girişimci Kemal Bayraktar, platformların doğru kullanılması gerektiğine dikkat çekerek, “Günümüzde dijital bilgi kirliliği giderek arttığına dikkat çekerek, Sosyal medya doğru okunmalı. Önümüze sunulan her bilgiye inanmayı bırakmalıyız” dedi.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sosyal medya da insanların vazgeçilmezleri arasında yer aldığını belirten Bayraktar, Sosyal medyanın bilinmeyen taraflarından bahsetti. Dijital ortamda bilgi kirliliğinin giderek daha da arttığına değinen Kemal Bayraktar, önümüze gelen bilgileri başka platformlardan doğrulatarak kontrol edilmesinin faydalı olacağını açıkladı.

Her şeyin göründüğü gibi olmayabileceğini belirten Bayraktar, “Dijital çağda yaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemde, hemen hemen herkesin elinde akıllı telefon ve bu telefonların bağlı bulunduğu sosyal medya hesapları var. Birçoğumuz, zamanımızın belirli bir kısmını Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi platformlara ayırıyoruz. Elbette, bu platformlarda her gün yeni yeni bilgilerle karşılaşıyoruz. Geleneksel medyadan farklı olarak, dijital ortamlar her türlü bilgi kirliliğine ve söylentiye açık oluyor.

SOSYAL MEDYAYI DOĞRU OKUMALIYIZ

Böyle durumlarda en büyük rolün kişilere düştüğünü ifade eden Bayraktar, "önümüze sunulan her bilgiye inanmayı bırakmalıyız. Karşımıza çıkan haberleri sorgulamak ve onların doğru olup olmadığını araştırmak en temel prensibimiz olmalıdır. Markalar veya gündem belirleme gücüne sahip kişiler insanları yönlendirmek için zaman zaman kampanyalar üretiyor. Ortaya atılan, ilk bakışta doğru gibi görünen içerikler insanları yönetmek ve yönlendirmek için kullanılıyor. Daha sonra baktığınızda, ilgili marka veya kişiye yönelik düşüncelerinizin şekillendirildiğini görüyorsunuz” ifadelerini kullandı.

DOĞRU AMAÇ İÇİN KULLANILDIĞINDA DİJİTAL DÜNYA BULUNMAZ BİR NİMETTİR

Sosyal medyada dikkatli olunması gerektiğine işaret eden Bayraktar şunları söyledi:

Bilgi kirliliğinden arındığınızda, eğer doğru amaç için kullanırsanız dijital dünya bulunmaz bir nimete dönüşür. Günlük aktivitelerinizden veya hobilerinizden paylaşımlar yaparak insanlara sesinizi duyurmak şöyle dursun, internet üzerinden birçok faydalı bilgiye ücretsiz erişebilir haldeyiz. Yeni meziyetler kazanmak, kendini geliştirmek ve hedeflerine ulaşmak isteyenler için sınırsız yararlı içerikler biz kullanıcıların hizmetine sunulmuş durumda. Tüm dostlarıma, sosyal medyayı bu bilinçle kullanmalarını öneririm”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)