Siyaset, Belediyeler ve Medya İlişkisi

Türkiye'de medyanın gücü nedir? Medya-siyaset, medya ve belediyeler arasındaki ilişkiler nedir? internet medyası veya haber medyası siyasetçiler tarafından kullanılabiliyor mu? Sosyal medyanın önemi nedir?

Medya 16.04.2019, 19:47 17.04.2019, 11:55
Siyaset, Belediyeler ve Medya İlişkisi

Siyasette ve Belediyelerde projelerin anlatılmasında, fikirlerin paylaşılmasında, vatandaşın bilgilendirilmesinde, yapılan işlerin kitlelere duyurulmasında medyanın önemli ortaya çıkıyor. Özellikle haber medyası vatandaşla bu iletişimi sağlıyor.

Teknoloji ve internet kullanım alanının geniş kitlelere yayılmasıyla birlikte iletişim daha güçlü hale geldi. İnsanlar medyanın önemini kavradı. Medya yaşam şeklimizi, alışkanlıklarımızi, eğlence anlayışımızi ve iletişim şeklimizi değiştirdi.

Medya, günümüzde en çok telaffuz edilen kavramlardan biri olarak medya; gazete, dergi, radyo, televizyon, internet gibi kitle iletişim araçlarının tümünü kapsayan genel bir terimdir.

Ticarette, siyasette, sosyal etkinliklerde sosyal medya elimiz ayağımız, gözümüz ve kulağımız haline geldi. Kazanmak için, kendimizi ifade etmek için, yaptığımız işi anlatmak için sosyal medya kaçınılmaz oldu. peki ama küçükten büyüğe herkesin kullanabildiği ve tüm insanları derinden etkileyen sosyal medya nedir?

Çok kısa olarak, radyo, televizyon, gazete, dergi gibi sadece okuyarak ve izleyerek takip edebildiğimiz iletişim araçları medya olarak netelendirilirdi. Bu medya araçları tek taraflı iletişim araçlarıydı. Bugün ise internet ve sosyal medya dediğimiz facebook, twitter, linkedin, pinterest gibi sosyal ağların yaygın hale gelmesiyle birlikte iletişim kanalları çift taraflı hale gelmiştir.

Haber Medyası gelişmiş ve özgür halde bulunan ülkelerde insanların gözü kulağı halindedir. Ancak bütün ülkelerde bazı medya patronlarının inisiyatifi ile şekillenebilen medya, parayı verenin düdüğü çaldığı durumdadır. Medyanın toplum üzerinde etkisi ve algı yaratmadaki kabiliyeti her zaman güçlü olmuştur.

YEREL SEÇİMLER ve MEDYA

Türkiye'de İnternet haber siteleri seçimlerde yaptıkları haber, ilan ve reklamlarla bir taraftan toplumu bilgilendirmeye çalışmış diğer taraftan toplumu parti ve adaylara yönlendirmek için profosyonel destekte bulunmuşlardır. Sloganlarda tarafsız gazetecilik anlayışıyla hareket eden haber medyaları gerçekte taraflı hareket ederek manşetleri ile algıların oluşumunda önemli yer tutmuşlardır. Medya sektörü 2019 yerel seçimlerinde çok önemli bir sınavdan geçmiştir.

SİYASET ve SOSYAL MEDYANIN GÜCÜ

Haber medyası, Sosyal Medya ve google üzerinden yapılan çalışmalar siyasetçilerin tanıtımı için en çok başvurulan iletişim araçları olmuştur. Yerel seçimlerde tüm adaylar bu kanallarla seçmene ulaşmaya çalıştı. Bayraklar, flamalar, seçim otobüsleri gibi klasik anlamda kendilerini tanıtmakta başvurdukları yollardan birisi olmuştur.

2008 yılında ABD seçiminden başkan olarak çıkan Obama, ayırdığı 16 milyon dolarlık seçim bütçesinin 8 milyon dolarını sosyal medya için harcadı. Yapılan çalışmalar neticesinde Obama, oyların yüzde 8'ini sosyal medya üzerinden yaptığı çalışmalardan aldı. O günlerin ardından hiçbir politikacı sosyal medya gerçeğini göz ardı edemedi.

2016 ABD başkanlık seçimi ise seçmenlerin, adayların ve gazetecilerin seçim döneminde Twitter’ı oldukça yoğun kullandıkları için “Twitter Seçimi” olarak adlandırıldı. Donald Trump, seçimden sonra Financial Times’a verdiği röportajda “Twitter olmasaydı başkan olamazdım” ibaresini kullanmıştır.

Yerel seçimlerde Türk siyaseti yükselen sosyal medya ile ilk imtihanını verdi aslında.

Sosyal medya üzerinden siyaset yaparken kaş yapayım derken göz çıkaranlarda oldu. Sosyal medyayı etkin ve iyi kullanan politikacıların yanı sıra doğru kullanamayan ya da kullanmayan da vardı. Siyasetçilerin tek yönlü mesaj iletimine son veren sosyal medya önemli bir başarı kaydetti.

Artık 20. yüzyılın kitle iletişim modelleri çöpe atıldı. Türkiye’de yerel seçimlerin ardından yeni bir siyasal diyalog zenginleşerek devam edecektir. Sosyal medya büyük bütçelere gerek kalmadan anlık mesajlarla toplumları etkileyebiliyor. Önemli olan sosyal medyanın nasıl kullanıldığıdır.

Türkiye'nin dünlerinde kullanılan propaganda araçları ile bugün kullanılan araçlara baktığımız zaman teknoloji anlamında önemli bir fark apaçık görülmektedir. Ancak iletişim araçlarında tarafsızlık ilkesi hiç bir zaman gerçekten söylendiği gibi kendini koruyamamıştır.

BELEDİYELER ve HABER MEDYALARI

Yerel seçimlerin ardından belediye başkanları koltuklarına oturdu. Seçimlerde vatandaşlara verdikleri sözü yerine getirebilmek adına icraatlarına başladı bile. Bütün belediye başkanlarının ilk yaptığı şey a takımını oluşturmak oldu. Yani bulundukları ilçede belediye hizmetlerini en iyi şekilde yerine getirebilmek için birlikte çalışabilecek yönetimini oluşturdu. Burada iş yapmak önemli olduğu kadar yapılan işleri anlatabilmekte o kadar çok önemli olacaktır. Bu yüzden belediyeler haber medyalarına ihtiyaç duyarlar. Yaşadıkları il ve ilçe vatandaşlarının bütün katmanlarına ulaşmak için yaptıklarını ve yapacaklarını bu medya aracı ile vatandaşa duyurmak zorundadır.

Belediyeler bir siyasi parti değildir. Belediyeler halka hizmet veren bir kurumdur. Belediyeler bölgesinde bulunan haber medyasının güçlenmesine destek vermelidir. Belediye içerisinde bulundurduğu basın kadrosuyla yaptığı hazırlıkları bu haber medya kanallarıyla en doğru şekilde vatandaşa iletmelidir.

-Faydanılan Kaynaklar: HABER SÖYLEMİNDE MEDYA- SİYASET İLİŞKİSİ: 29 MART 2009 YEREL SEÇİMLERİ Abdulkadir GÖLCÜ

-YEREL SİYASET - KAVRAMLAR Doç. Dr. Yalçın AKDOĞAN

kapsamhaber/kurtraca

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)