Alexa

"TÜRKİYE DIŞ BORÇLA KARŞI KARŞIYADIR"

Samsun Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Tüketicilerin, çiftçilerin, esnafın, sanayicinin borçlarının arttığını, Memur ve işçilerin alım gücünün düştüğünü belirtti.

"TÜRKİYE DIŞ BORÇLA KARŞI KARŞIYADIR"

Samsun Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulunda, Milliyetçi Hareket Partisi Gurubu adına söz alarak vatandaşın ekonomik sıkıntılarından bahsetti.

TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisinin kırılganlığının her geçen gün biraz daha arttığını belirten Erhan Usta; "Tüketicilerin, çiftçilerin, esnafın, sanayicinin borçları artmıştır. Memurların alım gücü düşmüştür. Bankaların tahsili gecikmiş alacakları 2009 krizinden sonraki en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Türkiye ekonomisinin kırılganlığı her geçen gün artmaktadır. Dış borç astronomik bir şekilde, 130 milyar dolardan 421 milyar dolara çıkmıştır. Bu dış borcun, 421 milyar dolarlık stokun 1/4'ü kısa vadelidir. Türkiye, bugün vadesi çok kısaltılmış ve oranları çok yükseltilmiş, bir dış borçla karşı karşıyadır."dedi.

Türkiye ekonomisi, dış borç artınca yıllık yaklaşık 200 milyar dolar borç çevirmek durumunda aldığını belirten Usta, "Bunun 164 milyarı, bir yıl içerisinde ödememiz gereken dış borcumuz, bunun üzerine bir de Hükûmetin öngördüğü 30-35 milyar dolar cari açığı da koyarsak, Önümüzdeki bir yıl içerisinde 200 milyar doları çevirmek durumundayız." dedi.

AKP denemini de eleştiren Usta: "AKP öncesi on üç yıl ve AKP’li on üç yıl diye mukayese ettiğimizde, gelişmekte olan ülkelerle yıllık ortalama büyüme farkımız sadece 0,4'tü; AKP döneminde bu büyüme farkı 1,5'e, 1,6'ya çıktı.Türkiye'de maalesef imalat sanayisinde ülkenin kaynakları imalat sanayisi üretiminden gayrimenkule doğru kayıyor. Hükûmet "Rant vergisini çıkaracağım, ben bu kaynak dağılımına müdahale edeceğim." dedi fakat bununla ilgili adım atılmıyor. Son Orta Vadeli Program'da da o politikayı çıkardılar, bunun nedeninin ne olduğunu da aslında buradan ben Hükûmete sormak istiyorum."dedi.

Usta; AKP döneminden önceki on üç yılda millî gelirin yüzde 21,6'sı kadar yatırım yapılmışken AKP döneminde bu 20,4'e düşmüş. AKP dönemi öncesindeki on üç yılda bu millet, kendi kaynaklarıyla yüzde 21'lik bir yatırım yaparken AKP döneminde bu yüzde 15'e düşmüştür. Ekonominin dışa bağımlılığı son derece arttı." dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 22:58
YORUM EKLE

banner325