DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Elif Esen, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in
Mülakat savunmasını eleştirdi ve öğretmenlerin
aile birliği taleplerini dile getirdi.Esen, basın toplantısında öğretmenlerden gelen mesajları okuduktan sonra hükümete ve Milli Eğitim Bakanlığı’na seslendi. MEB’in nitelikli
öğretmenler için önce yüksek öğretim sistemi konusunda baskı yapması gerektiğini belirten Esen, “Öğretmenler yerine ne olduğunu bilemediğimiz yapıların üyelerini okullara almayı bırakmalı” dedi.
Aile Birliği ve Mülakat Konusu
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in mülakat konusundaki tepkilere verdiği yanıtı eleştiren Esen, “Veliler niteliksiz öğretmen istemiyor, mülakat ile daha nitelikli öğretmenleri seçeceğiz” şeklindeki açıklamasına atıfta bulundu. Esen, üniversitelerin işlevsiz binalara dönüştüğünü ve öğretmenlik eğitiminin kalitesizleştiğini vurguladı.Esen, “Neden her yere papatya tarlası gibi üniversite ve fakülte açtınız? Neden koca koca binalar yaptınız ama içini eğitimcilerle doldurmadınız? Öğretmenlik gelişmiş ülkelerde en saygın meslekken, en başarılı öğrenciler öğretmenlik eğitimine hak kazanırken siz üniversiteleri işlevsiz boş binalara çevirdiniz” dedi.
7433 Sayılı Kanun ve 3+1 Sistemi
Esen, 7433 sayılı Kanun’un aile birliğini sıkıntıya sokan 3+1 sistemi hakkında da konuştu. Öğretmenlerin ve memurların 3+1 sisteminden 1+1 sistemine geçirilmesi gerektiğini belirten Esen, “7433 sayılı Kanun çalışanları ayrıştırıyor. Sözleşmeli-kadrolu demeden 7433’e tabi herkese aile birliği sağlanmalı” dedi. Bir öğretmenin mesajını paylaşan Esen, “Aile birliğinin olmadığı toplumlarda güçlü aile birliği de olmaz. Sadece eşimize ve çocuğumuza kavuşmak istiyoruz. 3+1 zulmünden kurtulmak istiyoruz” dedi.
Öğretmenlerden Gelen Mesajlar
Esen, öğretmenlerin mesajlarından bazılarını okudu. Bir öğretmenin, “Evladıma kavuşmak istiyorum, tükendik artık, çocuklarımız ya annede ya babada. 1280 km mesafe var, öyle istediğimiz zaman gidip göremiyoruz, duyun bizi” dediğini paylaştı.Başka bir öğretmen, “Depremde evimden olup akrabamızın yanında çalışarak kazandığım KPSS puanıma dokunulmasını istemiyorum. O puanda benim ve ailemin yıllarca verdiğimiz emek var. 45 dakikalık yanlı bir sınavla puanımız hiçe sayılmasın” şeklinde mesaj gönderdi.Esen, “Öğretmen diğer memurlardan farklıdır. Çünkü o sizin fabrikanızdır. Eğer fabrikanıza iyi bakmazsanız istediğiniz kalitede çıktıyı, yani modern çağın gereksinimlerini karşılayan bir nesil, bekleyemezsiniz” diyerek sözlerini tamamladı.