Pıtıl nedir, Nasıl Yapılır? (Bazlama)

Samsun yöresinde genelde sac üzerinde yapılan pıtıl eskiden özellikle her köyde yapılırdı. Şimdilerde Samsun'un kalabalık caddelerinde de paketlenerek satılmaktadır. Peki pıtıl nedir, nasıl yapılır?

Mutfak 16.04.2020, 00:52 19.04.2020, 14:44
Pıtıl nedir, Nasıl Yapılır? (Bazlama)

Pıtıl, Samsun yöresinde eskiden beri bilinen unlu gıda mamülüdür. Köylerde sac üzerinde yapılan Pıtıl bazı yörelerde ise (Patıl) uzun zaman saklanabiliyor ve ısıtılarak ta yenebiliyor. Peki pıtıl nasıl yapılır? Pıtıl yapmak için hangi malzemeler lazım? Samsun ve Kavak yöresinde çok iyi bilinen pıtıl özellikle sıcakken üzerine sürülen tereyağ le birlikte mükemmel bir ekmek türüdür

Pıtıl Nasıl Yapılır?

Yapılması çok basit olan, herkezin kolayca yapabileceği PITIL tarifi şöyle:

1 kilo un

4 şu bardağı ılık su

1/2 (yarım) yemek kaşığı tuz

1 küp küçük yaş maya(40 gr)

Unu hafif sulandırıp yumuşattığımız mayayı ve tuzu katıyoruz. Suyu yavaş yavaş ekliyerek hamuru kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğurmaya devam ediyoruz. Daha sonra üzerine kapatıp yaklaşık 45 dakika dinlenmeye bırakıyoruz. hamuru küçük bömümlere ayırarak bir bezin içinde kabarması için biraz bekletiyoruz.  Hamurumuzu ister elde ilterse oklova ile daire şeklinde açarak sac üzerinde veya yanmaz tava üzerinde pişiriyoruz. Her pişirilen ekmekten sonra sıcak zeminin silinmesi gerekir. 

Afiyet olsun.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)