Türkiye’nin köklü un üreticisi Pakun, 2023 yılında ihracatını yüzde 25 artırarak 55,7 milyon dolar seviyesine çıkardı. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2023” araştırmasına göre, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektöründe en çok ihracat gerçekleştiren 52’inci şirket olan Pakun, genel sıralamada ise 531’inci sıraya yerleşti. Geçen yıl 44,5 milyon dolarlık ihracatla sektöründe 61’inci, genel sıralamada ise 704’üncü olan şirket, bu yıl 173 basamak birden yükselerek 531’inci sıraya yerleşti ve Türkiye’nin ihracat şampiyonları arasındaki yerini sağlamlaştırdı. Pakun, ayrıca Türkiye’nin en çok un ihracatı gerçekleştiren 7’inci büyük şirketi oldu.İhracatta Büyük Başarı
Pakun Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Durgun, Türkiye’nin ihracat şampiyonu şirketleri arasında bu yıl da yer almaktan gurur ve mutluluk duyduklarını belirtti. Durgun, “Yakın coğrafyamızdaki savaş ve çatışmalarla oluşan her türlü olumsuzluğa rağmen, 2023 yılını 55,7 milyon dolar ihracat rakamıyla kapatmayı başardık. Yıllık satışlarının yüzde 70’ini dış pazarlara gerçekleştiren ve 4 kıtada 50’nin üzerinde ülkeye ihracat yapan bir firma olarak Türkiye’nin İhracat Şampiyonları arasında yer almak bizim için gurur verici. Hedefimiz bu yıl 100 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek bayrağımızı uluslararası arenada başarıyla temsil etmeyi sürdürmek” dedi.En Çok İhracat Yapılan Ülkeler
Geçen yıl Pakun’un en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında Venezuela, Cibuti ve Sri Lanka'nın ilk üç sırada yer aldığını anlatan Durgun, “Bu üç ülkeyi Benin, Filistin, Gana, Kamerun, Kenya, Somali ve Tanzanya takip etti. Bu yıl, Amerika, Avrupa ve Afrika kıtasında yeni hedefler belirledik. Büyük bir üretici ve ihracatçı olmanın özgüveniyle her pazara iddialı giriş yapıyoruz. Ürün ve pazar portföyümüzü geliştirerek dünya un sektörünün önde gelen aktörlerinden biri olma yolunda ilerliyoruz” diye konuştu.Yeni Yatırımlar ve Hedefler
Durgun, 2024 yılı ihracat hedeflerinin 100 milyon dolar olduğunu belirtti. “Global pazarlardaki tecrübemiz, kuvvetli ilişkilerimiz ve üretim gücümüzün verdiği güvenle ihracatta her yıl daha büyük hedefler belirliyor ve bu hedefleri gerçekleştirmek için üretimimizi güçlendirecek adımlar atıyoruz. Samsun - Bafra ve Tekirdağ - Çorlu’daki fabrikalarımızda günlük 1420 ton, yıllık bazda ise yaklaşık 520 bin ton buğday kırma kapasitesi ile yüksek kaliteli buğday unu üretimine kesintisiz devam ediyoruz. 2023 yılının başında temellerini Çorlu’da attığımız üçüncü tesisimizi önümüzdeki aylarda faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Böylece üretim ve ihracat kapasitemizi yüzde 75 oranında artıracağız. Ayrıca bu yıl Anadolu’da yeni bir fabrika yatırımımız ile depo yatırımlarımız da olacak” dedi.
Yenilikçi Ürünler ve Gelecek Planları
Durgun, "Dünyanın seçkin buğdaylarını işleyen Pakun’un özel amaçlı buğday çeşitleriyle birlikte 25 farklı ürününü gıda güvenliğine uygun olarak üretiyoruz. Yenilikçi ürün çeşitlerimizle sektörde öncü rol oynayan bir marka olarak inovasyona çok önem veriyoruz. Yeni tesisimizin bünyesinde hayata geçireceğimiz son teknolojiyle donatılmış laboratuvar ve unlu mamul tesisi ile inovasyon gücümüzü de bir adım ileriye taşıyacağız. Ayrıca Avrupa Kalite ve Lezzet Ödüllü Durgun marka unumuzla perakende sektörüne girmek de hedeflerimiz arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.
Pakun Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Durgun, Türkiye’nin ihracat şampiyonu şirketleri arasında bu yıl da yer almaktan gurur ve mutluluk duyduklarını belirtti. Durgun, “Yakın coğrafyamızdaki savaş ve çatışmalarla oluşan her türlü olumsuzluğa rağmen, 2023 yılını 55,7 milyon dolar ihracat rakamıyla kapatmayı başardık. Yıllık satışlarının yüzde 70’ini dış pazarlara gerçekleştiren ve 4 kıtada 50’nin üzerinde ülkeye ihracat yapan bir firma olarak Türkiye’nin İhracat Şampiyonları arasında yer almak bizim için gurur verici. Hedefimiz bu yıl 100 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek bayrağımızı uluslararası arenada başarıyla temsil etmeyi sürdürmek” dedi.En Çok İhracat Yapılan Ülkeler
Geçen yıl Pakun’un en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında Venezuela, Cibuti ve Sri Lanka'nın ilk üç sırada yer aldığını anlatan Durgun, “Bu üç ülkeyi Benin, Filistin, Gana, Kamerun, Kenya, Somali ve Tanzanya takip etti. Bu yıl, Amerika, Avrupa ve Afrika kıtasında yeni hedefler belirledik. Büyük bir üretici ve ihracatçı olmanın özgüveniyle her pazara iddialı giriş yapıyoruz. Ürün ve pazar portföyümüzü geliştirerek dünya un sektörünün önde gelen aktörlerinden biri olma yolunda ilerliyoruz” diye konuştu.Yeni Yatırımlar ve Hedefler
Durgun, 2024 yılı ihracat hedeflerinin 100 milyon dolar olduğunu belirtti. “Global pazarlardaki tecrübemiz, kuvvetli ilişkilerimiz ve üretim gücümüzün verdiği güvenle ihracatta her yıl daha büyük hedefler belirliyor ve bu hedefleri gerçekleştirmek için üretimimizi güçlendirecek adımlar atıyoruz. Samsun - Bafra ve Tekirdağ - Çorlu’daki fabrikalarımızda günlük 1420 ton, yıllık bazda ise yaklaşık 520 bin ton buğday kırma kapasitesi ile yüksek kaliteli buğday unu üretimine kesintisiz devam ediyoruz. 2023 yılının başında temellerini Çorlu’da attığımız üçüncü tesisimizi önümüzdeki aylarda faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Böylece üretim ve ihracat kapasitemizi yüzde 75 oranında artıracağız. Ayrıca bu yıl Anadolu’da yeni bir fabrika yatırımımız ile depo yatırımlarımız da olacak” dedi.
![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2024/06/666805b2998f0.png)
Durgun, "Dünyanın seçkin buğdaylarını işleyen Pakun’un özel amaçlı buğday çeşitleriyle birlikte 25 farklı ürününü gıda güvenliğine uygun olarak üretiyoruz. Yenilikçi ürün çeşitlerimizle sektörde öncü rol oynayan bir marka olarak inovasyona çok önem veriyoruz. Yeni tesisimizin bünyesinde hayata geçireceğimiz son teknolojiyle donatılmış laboratuvar ve unlu mamul tesisi ile inovasyon gücümüzü de bir adım ileriye taşıyacağız. Ayrıca Avrupa Kalite ve Lezzet Ödüllü Durgun marka unumuzla perakende sektörüne girmek de hedeflerimiz arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.