Yandex Metrika

Aile hekimleri, "acil nöbetine karşı"

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Girginer, "Aile hekimlerinin acillerde görevlendirilmesi yerine acillere gereksiz başvuruları engelleyecek çözümlerin bulunması gerekir'' dedi.

Aile hekimleri,
26 Ekim 2013 Cumartesi 15:38

  Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Murat Girginer, kendilerinin öncelikle koruyucu sağlıktan sorumlu olmaları gerektiğini belirterek, "Başka kurumlarda görev yapan bir hekimin işinin bize yüklenmesini kabul etmiyoruz" dedi.
Girginer, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonunun ulusal ve uluslararası katılımlı 4. Kongresi'nde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, aile hekimliğinin Türkiye'de çok yeni bir alan olduğunu söyledi.

Doğru aile hekimliği uygulamalarının, Türkiye'de kent, köy fark etmeksizin eşit uygulanmasını arzu ettiklerini belirten Girginer, aile hekimleri için ilk sırada koruyucu hekimliğin, ikinci sırada tedavi edici hekimliğin geldiğini ifade etti. Girginer, her kişinin sağlıklı yaşlanma hakkı olduğunu dile getirerek, bu nedenle başta meme, rahim ağzı, bağırsak kanserleri olmak üzere hipertansiyon, obezite, diyabet ve kardiyovasküler gibi birçok hastalıkta koruyucu tedbirlerle vatandaşlara hizmet ettiklerini bildirdi.

-"Evrensel ilkelere uygun aile hekimliği yasası hazırlanmalı"

"Aile hekimlerinin üstlerine düşen sorumlulukların arttığını ve bundan ötürü koruyucu hizmetleri yerine getirmekte güçlük çektiklerini" öne süren Girginer, şunları kaydetti:

"Aile hekimleri, görev tanımlarında olmayan başka kurumların, başka disiplinlerin işlerini yüklenmekte ve aile hekimlerinin asli görevlerini yapmalarına ve bu ülke insanının layık olduğu koruyucu sağlık hizmetini almalarına engel olunmaktadır. Aile hekimliğinin görevleri olmayan iş yükleri nedeniyle asli görevleri olan koruyucu hekimlik yapmalarına engel olunmakta ve vatandaşın sağlık hakkı engellenmektedir. Üstümüze eklenen ekstra yükleri de kabul etmiyoruz. Aile hekimleri birinci basamakta çalışır, koruyucu hekimlikten sorumludur. Öncelikle 2. ve 3. basamaktaki yoğunluğun sebepleri araştırımalıdır. 

Aile hekimlerinin acillerde görevlendirilmesi yerine, acillere gereksiz başvuruları engelleyecek çözümlerin bulunması gerekir. Başka kurumlarda acillerde çalıştırılmamız bizim için angaryadır. Başka kurumlarda görev yapan bir hekimin işinin bize yüklenmesini kabul etmiyoruz. 

Öte yandan, biran önce dünyada evrensel ilkelere uygun aile hekimliği yasası hazırlanmalı. Çünkü, Türkiye'de bizler yasayla değil genelge ve yönetmeliklerle idare ediliyoruz. Asıl ihtiyacımız, doğru bir aile hekimliği yasasının hazırlanmasıdır. Biz de bununla ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Kamu Hastaneleri Birliği, acilde çalışacak hekimler için hizmet alımı yapabilir. Acillerde, çalışmak isteyen hekimler, bu şekilde buralarda çalışabilirler. Ayrıca, acil nöbet ücretlerinde yapılacak bir iyileştirme de teşvik olabilir."

Girginer, aile hekimliğinin reçete ettiği ilaçların geri ödemesinde sıkıntı yaşandığını da iddia ederek, "Şeker, kardiyoloji, hipertansiyon hastalarının takibinden sorumlu olmamıza rağmen hastalar bize gelmeden hastanelere başvuruyorlar. Böyle olunca da biz, asıl işimizi yapamıyoruz" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.