banner434

banner433

Asena Begüm Zengin: Hayatta Gerçek Acılar da Vardır

Psikolog Asena Begüm Zengin diyor ki; "Bu yazıdan sonra hiçbir şeye üzülmeyeceksiniz, sinirlenmeyeceksiniz. Her şeye pozitif bakacaksınız."

Sağlık 15.02.2022, 11:19
Asena Begüm Zengin: Hayatta Gerçek Acılar da Vardır

Psikolog Asena Begüm Zengin, 'Ya Düşündüğünüz Gibi Değilse?' başlıklı makalesinde Günlük hayatımızda sıkça başımıza gelen düşünce hatalarına örnekler vererek çok önemli hususlarda hatırlatmalarda bulunuyor. Zengin "Bu yazıdan sonra hiçbir şeye üzülmeyeceksiniz, sinirlenmeyeceksiniz. Her şeye pozitif bakacaksınız." ifadelerine yer vererek,  "Demiş olsam… Hiç mantıklı ve gerçekçi bir hedef olmaz. Çünkü hayatta gerçek acılar da vardır ve bu olayları yaşadığımızda üzülmemiz kadar doğal ve sağlıklı bir durum yoktur. Ancak bunun haricinde yaşadığımız diğer olayları da olumsuz değerlendirme eğiliminde olduğumuzda bazı sorunlar yaşamaya başlarız." dedi..

Asena Begüm Zengin, yeni yazısını şu şekilde devam ettiriyor:

Normalde bir olay yaşadığımızda bu olayı düşünüp değerlendirdiğimiz, oluşan düşüncelerin etkisiyle duyguların ortaya çıktığı ve bütün bunların sonucunda tepkinin oluştuğu varsayılır. Bu süreç günlük hayatta pek de bu şekilde ilerlemez. Olaylar karşısında genelde hissedilen duyguya odaklanırız ya da ‘anlık’ düşüncelerimizi sorgusuz kabul ederiz.

Örneğin, yoldan geçerken bir arkadaşımıza selam verdik ama o bize karşılık vermedi. Bize değer vermediğini düşünüp üzülebiliriz, görmezden geldiğini düşünüp sinirlenebiliriz ya da bizi gerçekten görmemiş olabileceğini düşünüp herhangi bir şey hissetmeden yolumuza devam edebiliriz. Yani olayı algılama ve yorumlama şeklimiz, o anki düşüncelerimiz vereceğimiz tepkileri şekillendiriyor.

Örnekte bulunan farklı tepkilerin ilk ikisinde de görüldüğü gibi bazen o kadar da emin olamayacağımız konularda otomatik düşüncelerimiz’ oluşabiliyor ve kesin doğruymuş gibi kabul ederek bu düşüncelere göre davranabiliyoruz. Düşünce Hataları Nelerdir?

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (3)
Descartes 3 ay önce
Düşündüğüm gibi olmadığını anladım..
mehmet dolu 3 ay önce
Teşekkür ederim. Harika bir yazı olmuş asena.... Yani en azından frene basmayı öğretiyor.
nuray 3 ay önce
OTomatik düşünceler koporttı beni ya :)