Alexa

BUZAĞI, KUZU VE OĞLAKLAR ÖLMESİN

Yapılan araştırmalarda buzağı, kuzu ve oğlak ölümlerinin %50’sinden fazlasının ishallerden, yaklaşık % 25’nin de solunum sistemi hastalıklarından kaynaklandığı ortaya çıktığı belirtilmiştir.

BUZAĞI, KUZU VE OĞLAKLAR ÖLMESİN

Kapsamhaber yazarı Mustafa Kemal Bektaş hayvan sağlığı ile ilgili önemli bir meseleyi köşesinde yazdı. Buzağı, kuzu ve oglaklarda İshal ve pnömoniye neden olan enfeksiyöz ajanlar, yetersiz bağışıklık ve kötü çevre koşullarında aşırı etkili olduğuna dikkat çeken Bektaş, hayvan refahının sağlandığı işletmelerde ortamda doğal olarak bulunan enfeksiyöz ajanlar, bağışıklık sağlayarak hastalık yapma gücüne kavuşamadığını söyledi.

Patojen mikroorganizmalar, yeni doğan buzağı, kuzu ve oglakların vücuduna ağız, burun ve göbek kordonu olmak üzere üç yoldan girebildiğini dikkat çeken Bektaş; "Bu bulaşmayı önlemenin yolu, buzağıların temiz, kuru ve havadar ortamlarda tutulması ile göbek kordonunun doğum sonrası % 7 iyodin (Baticon) içeren antiseptikle ilk 3 günde 12 saat arayla dezenfeksiyonundan (Devamisin spreyde olabilir) geçmektedir." dedi.

Göbek kordonu dezenfeksiyonu yapılmayan buzağılarda ölüm oranının yapılanlara göre ortalama % 11 daha yüksek olduğunu ifade eden Mustafa Kemal Bektaş; Yapılan araştırmalarda buzağı, kuzu ve oğlak ölümlerinin %50’sinden fazlasının ishallerden, yaklaşık % 25’nin de solunum sistemi hastalıklarından kaynaklandığını belirtti.

Buzağı, Kuzu ve Oğlaklarda ishale sebep olan mikrobiyel ve paraziter etkenleriBuzağı, Kuzu ve Oğlaklarda Pneumoniye sebep olan ptojenleri, Enfeksiyon olmayan ishal ve pheumoni nedenlerini, Beslenmeye bağlı ishalleri madde madde yazarak uyarılarda bulundu. Hayvanların sağlığı ile ilgili ne gibi tedbirler alınması gerektiğini de maddeler halinde belirten Mustafa Kemal Bektaş'ın ilgili yazısının tamamını BURADAN okuyabilirsiniz.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner325