Alexa
banner314

Ceviz Kubuğunun İnanılmaz Faydaları

Cevizin çok büyük yararları olduğu gibi atılan kabuklarının da önemli derecede faydalarının olduğu bilinmektedir. Cevizin ve kabuğunun ne gibi faydaları vardır?

Ceviz Kubuğunun İnanılmaz Faydaları

Cevizin faydalarını anlatmakla bitmez. sağlıklı saçlardan, strasin azaltılmasına, öksürükten balgam sorununa ve unutkanlığa kadar burada sayamadığımız kadar çok faydaları olduğu bilinmektidir. Cevizin faydaları konusunda bir aşağı bir yukarı hepimizin bilgisi vardır. Ancak çok bilinmeyen attığımız  kabuk ve içindeki beyaz dokunun şifaları...

Ceviz kabuğu kaynatıldığında suyu içildiğinde müthiş şifalar olduğu gibi  içindeki yaprağa benzer 2 kanadın da şifa deposu olduğu herkes tarafından bilinmemektedir.

Ceviz hepimizin bildiği üzere  faydası çok olan kuru yemiştir. Alzheimer'dan kalp ve damar hastalıklarına kadar bir çok hastalığa karşı şifa olarak kullanılmaktadır. Ancak ceviz kabuğu ne kadar çok faydalı olduğu hususunda bir bilgimiz bulunmamaktadır. Uzmanlar beyin gelişimi ve ileride olaşacak Alzheimer tehlikesine karşı mutlaka günde 4-5 adet ceviz tüketimini önermektedir.

 
UZMANLARA GÖRE CEVİZİN FAYDALARI NELERDİR?

 1. İçerisinde bol miktarda protein, lif, omega 3 ve 6 yağ asitleri bulunur.
 2. Kalsiyum, çinko, magnezyum, fosfor, bakır, selenyum, demir ve manganez minerallerini barındıran nadide yemişlerdendir.
 3. Kalp ve damar sağlığını korur.
 4. Yüksek kolesterolü düşürür.
 5. A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerini barındırır.
 6. Güçlü bir antioksidandır.
 7. Tam bir antidepresandır. Stresle mücadelede etkindir.
 8. Saç ve cilt bakımında tercih edilir. Saçı güçlendirir, geç beyazlamasını sağlar ve kırışıklık gidericidir. 

CEVİZ SUYU 

CEVİZ SUYU KÜRÜ: Gece yatmadan önce 1 bardak suyun içerisine 1 adet ceviz içini koyun. sabaha kadar bekletin. Sabah aç karnına bu suyu içip cevizi de yiyin. Bu hızlı zayıflamanızı sağlar, kabızlık problemini giderir, iştahınızı kapatır.

Diş Tartarları: Tartar oluşumunu ceviz suyu ile engelleyebilirsiniz. 5 adet cevizin kabuğunu 1 bardak suda 15-20 dakika kaynatıp suyu ile  günde 3 sefer fırçalayın. Dilerseniz gargara da yapabilirsiniz. 

Cevizin içindeki 2 adet yaprak parçası: Cevizi kırdığımızda ayrılan ağaç yaprağına benzer parçaları  atmayın.  Bu yapraklar görünüş itibariyle tıpkı akciğere benzer. 1 tutamını 1 fincan kadar suda 2-3 dakika kaynatılarak içilir. Öksürük ve balgam problemine karşı süper harika. 

Ceviz Kabuğunun Faydaları Nelerdir, Ne işe Yarar?

 • E vitamini barındırmasından dolayı saç, tırnak ve cilt bakımında tam bir mucizedir. Bir çok kozmetik malzemesinde kullanılır.
 • Soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı oldukça şifalıdır.
 • Bağırsak solucanları ve kurtları tedavisinde kullanılır.
 • Ceviz kabuğu şeker hastaları için faydalıdır.
 • D vitamini eksikliği için ceviz kabuğu tavsiye edilmektedir.
 • Sivilce problemleri ve cilt lekelerine karşı faydalıdır.
 • Ceviz kabuğu saç beyazlaması sorunu yaşayanlar için beyazlamaları giderici özelliğe sahiptir.
 • Saç dökülmelerini önler. Saçı güçlendirir.
 • Ceviz Kabuğu Suyu Nasıl Kullanılır, Nasıl Yapılır?

Öksürük ve Soğuk Algınlığına Karşı Ceviz Kabuğu Suyu: Kabuğunu kaynamakta olan suyun içerisine atın ve 15-20 dakika kaynatmaya devam edin. Elde ettiğini bu suyu içtiğinizde öksürük ve soğuk algınlığı çin tam bir şifa kaynağıdır.
Şeker hastalığı ve D vitamini eksikliği için; Yaklaşık 15 adet cevizin kabuğunu kaynamakta olan suyun içerisine atın ve bir müddet daha kaynatın ve için.


SAÇ İÇİN: Kuru veya yaş fark etmez cevizin kabuklarını kaynayan suyu içerisine atın ve yaklaşık 10 dakika daha kaynatın. Elde edilen bu su saç dökülmelerini önleyecek, saçları canlandıracak ve kepek problemi olanların kepeğini giderecektir. Kabuklarını kaynatarak elde ettiğiniz su ile saçlarını her gün yıkarsanız saçlarınızda ki beyazlamayı önleyecektir. Ayrıca saç dökülmesini de engeller. Daha sağlıklı ve güçlü bir saça sahip olmanızı sağlar.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 01:03
YORUM EKLE

banner307

banner313