Çocuk Gelişimi Mezunu Ne İş Yapar?

Sağlık 24.05.2021, 16:29
Çocuk Gelişimi Mezunu Ne İş Yapar?

Bir insan gelişim döneminde öncelikle bireysel insan bağımlılığı sonrasında da özerklik elde eder. Bu süreç her çocukta farklıdır. Çocukların doğduğu andan ergenlik okul dönemine kadar gelişimi çok hızlıdır. Burada da Çocuk Gelişimi bölümü büyük önem taşıyor.

2 yıllık ön lisans programından mezun olan Çocuk Gelişimi mezunu birçok iş ilanına sahiptir.  Çocuk gelişimi mezunları öncelikle çocukların doğduğu andan itibaren yetişkinlik dönemine kadar gelişim süreçleri konusunda uzmandır. 

Bu bölümden mezun olan bir kişi kamu kurumları ve özel sektörlerde görev yapabilir.  Kendi kreşini açma yetkisi elde edebilir. Bunun yanında kreşlerde personel ve idareci olarak görev alabiliyor.  Bunun yanında bakım evi, kreş, hastane, anaokulu gibi farklı kurumlarda da çalışabilir.

Çocuk Gelişimi mezununun ne iş yaptığı şu şekilde sıralanabilir;

 • Çocuk Gelişimi bölümünden mezun olanlar çocuğun hem ruhsal hem bedensel hem de zihinsel gelişimlerine katkı sağlar.
 • Çocukların kişisel sorunlarını çözmesinde ona yol göstericidir. Ayrıca anne babalara da çocukların yaşadığı sorunlara yaklaşmada destek olur.
 • Kurumlara, kuruluşlara ve şahıslara  çocuk gelişimi konusunda danışmanlık sağlar ve bilgilendirme toplantıları gerçekleştirir.
 • Engelli çocuklara ve ailelerine de danışmanlık sağlar.
 • Koruma altına alınması gereken çocuklara ve bakım evlerinde bulunan çocuklara duygusal anlamda destek sunar.
 • Davranış bozukluğu ve bir rahatsızlığı olan çocuklara davranma biçimleri hakkında insanlara danışmanlık sağlar.
 • Çocukların sağlıklı gelişimleri için bireysel farklılıkları dikkate alarak eğitim faaliyetlerini yürütür.

Çocuk Gelişimi Mezunları Okul Öncesi Öğretmeni Olabilir mi?

Çocuk Gelişimi ile okul öncesi öğretmenliği birbirine karıştırılan bölümlerdir. Çocuk Gelişimi ile okul öncesi öğretmenliği farklı bölümlerdir.  Çocuk Gelişimi bölümünden mezun olan adaylar kamu kurumlarında ve özel kurumlarda görev alabilir. Bu bölümden mezun olan kişilerin unvanı çocuk gelişimcisidir. Daha sonra pedagojik formasyon aldıktan sonra okul öncesi öğretmenliği yapabilirler.

Çocuk gelişimi mezunları anaokulu ve okulöncesi kurumlarda öğretmen olarak görev yapabiliyor. Ancak “okul öncesi öğretmeni” unvanı alabilmek için 4 yıllık Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden mezun olması gerekiyor.  2 yıllık bölümden mezun olduktan sonra  DGS  sınavına girerek Çocuk Gelişimi lisans ve Okul Öncesi Öğretmenliği lisans bölümlerinden mezun olabilirler.

Çocuk Gelişimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir?

Çocuk gelişimi mezunları farklı eğitim kurumlarında görev alabilirler. Ayrıca ülkemizde hastanelerin, Sosyal Hizmetler Kurumunun kadrosunda da çocuk gelişimci kadrosu yer alır. Bunun yanında özel sektörde de kreş, bakım evi, anaokulu gibi kurumlarda da çalışabilirler. Kendilerine ait bir kreş ya da bakım evi de açma hakları bulunur.

Çocuk gelişimi bölümü mezunlarında iş alanları çok geniştir. Kariyerini devlet kurumunda sürdürebilmek için KPSS sınavına giriş yaparak aldıkları puanlarla kamu kurumlarına yerleşebilirler.  Adaylar devlet hastaneleri ve özel hastanelerde de çalışabilirler. Kısacası çocuk gelişimi bölümünden mezun olan kişiler için iş olanakları çok geniştir.

Çocuk gelişimi mezunları iş imkanları şöyle sıralanabilir;

 • Üniversitelerde önlisans, lisans ve lisansüstü akademik personel
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 •  Devlet Planlama Teşkilatı, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü gibi kurumlarda idareci, danışman ve uzman olarak
 • Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde
 • Rehberlik Araştırma Merkezi, Halk Eğitim Merkezi, Araştırma Planlama Koordinasyon Kurulu Başkanlığı bünyesinde
 • Talim Terbiye Genel Kurulu program hazırlama ve denetleme görevlerinde
 • Sağlık Bakanlığı Anne Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Merkezi çocuk gelişimcisi olarak
 • Çocukların yattığı hastane servisleri ve hastanelere ait okullarda
 • Resmi ve özel anaokullarında
 • Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev alabilirler.

Çocuk Gelişimi bölümü hakkında detaylı bilgi almak için https://aday.ayvansaray.edu.tr/cocuk-gelisimi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)