Yandex Metrika

Çocuklarda Rota virüsü Erfeksiyonu; Rota virüsü Nedir?

Yrd. Doç. Dr. Emel Şen, İshalin dünyada çocuklukta önemli bir sağlık orunu olduğunu ve her yıl 5-10 milyon çocuk ishalden öldüğünü belirtti.

Çocuklarda Rota virüsü Erfeksiyonu; Rota virüsü Nedir?
15 Eylül 2017 Cuma 18:27

Rota virüsü, her yıl ABD’de 3 milyon ishal vakası, 80 bin hastane yatışı ve 20 ila 40 kişinin ölümüne sebep olduğunu açıklayan Yrd. Doç. Dr. Emel Şen, erken çocukluk döneminde ciddi sıvı kaybı yapan ishalin, tek başına ve en büyük sebebi olan rota virüsü enfeksiyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Yrd. Doç. Dr. Şen, “Dünya genelinde rota virüsünün, 5 yaşın altındaki çocuklarda yıllık 111 milyondan fazla ishal vakasına sebep olduğu tahmin edilmektedir. Bunlardan 18 milyon vakanın en azından orta şiddetle olduğu düşünülmektedir ve her yıl yaklaşık 500 bin ölüm gerçekleşir. Rota virüsü her yıl ABD’de 3 milyon ishal vakası, 80 bin hastane yatışı ve 20 ila 40 kişinin ölümüne sebep olur” ifadelerini kullandı.

“KIŞ AYLARINDA DAHA ÇOK RASTLANIYOR”

Rota virüs enfeksiyonuna ılıman iklimlerde ve kış aylarında daha çok rastlandığını belirten Şen, “ Bu hastalık 3 ila 24 aylar arasındaki çocuklarda en şiddetli olma eğilimindedir. Üç aylıktan küçük olan bebekler, plesantadan geçen antikor ve muhtemelen emzirmeyle göreceli olarak korunur. Rota virüsleri etkili bir şekilde fekal-oral yolla yayılırlar. Salgınlar, çocuk hastaneleri ve çocuk bakım merkezlerinde daha sıktır. Klinik hastalık öncesinde ve sonrasındaki günler içerisinde virüs dışkıda çok yüksek miktarda saçılır. Duyarlı bir konakta hastalığa sebep olmak için çok az sayıda virüs yeterlidir” dedi..

YETERSİZ BESLENME VİRÜSÜ DAHA ETKİN KILIYOR

Yetersiz beslenmenin Rota virüsünü daha etkili kılacağını belirten Şen, “ Rota virüsü enfeksiyonu tipik olarak 48 saatlik bir inkübasyon periyodundan sonra başlar, hafif-orta ateşle birlikte kusma vardır ve bunun ardından sık sulu ishaller başlar. Kusma ve ateş tipik olarak hastalığın 2’inci gününde söner ancak ishal sıklıkla 5 ila 7 gün arasında devam eder. Özellikle bebeklerde büyük oranda sıvı kaybı gelişir ve sıklıkla ilerler. En şiddetli hastalık tipik olarak da 4 ila 36 aylık çocuklarda oluşur. Yetersiz beslenen ve altta yatan hastalığı olan çocuklarda şiddetli rota virüs ishali edinme olasılığı özellikle daha yüksektir” dedi.

“HİJYENE ÖZEN GÖSTERMELİSİNİZ”

Yrd. Doç. Dr. Emel Şen açıklamasını şu şekilde sürdürdü; “  Sıvı kaybından kaçınmak ve bunu tedavi etmek viral ishal tedavisinin temel hedefleridir. Diğer bir sebep ise hedef hastanın beslenme durumunun düzeltilmesidir. Çoğu ölüm tıbbi tedaviye erişimi kötü olan ve bu sebeple sıvı kaybı yaşayan bebeklerde oluşur. Çocuklar ilk 5 yıl boyunca her yıl rota virüsüne yakalanabilir. Ancak her bir enfeksiyonun şiddeti bir öncekinden azdır. İyi hijyen viral ishalin bulaşımı azaltır ancak en hijyenik topluluklarda bile neredeyse tüm çocuklar ishal virüslerinin enfeksiyonunun etkinliğini sebebiyle enfekte olurlar. İyi el yıkama ve izolasyon salgınları kontrol etmede yardımcı olabilir. Emzirmenin ise rota virüs enfeksiyonunu önleme ya da azaltmada rolü küçüktür. Aşılar bu çok sayıdaki enfeksiyon için en iyi kontrol şansını sunmaktadır.

ROTA VİRÜSÜ NEDİR?

Rota virüs sindirim sistemini etkileyen ve tüm dünyada en sık ve en ağır ishallerden sorumlu olan bir grup virüs olduğu belirtiliyor. Bilhassa grup A Rota virüs çocuklarda ve yenidoğanlarda enfeksiyona yol açıyor. Yaklaşık 2 gün süren kuluçka döneminden hemen sonra, kusma, ateş, karın ağrısı ve sulu ishal ile kendini gösteriyor. Ateş ve kusma 2–3 günde geçerken ishalde 1 hafta- 10 gün kadar sürebiliyor.

Elektron mikroskobundaki görüntüsü tekerlek şeklinde olduğu için Rota virüs adını aldığı için rota virüsü adını almıştır. bu virüslerin en az 6 farklı serotipi insanda enfeksiyon yaptığı belirtiliyor. 


Kaynak: KAPSAMHABER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.