Alexa
banner314

Elma Sirkesinin Zararları Nedir? Elma Sirkesi Şifa mı?

Elma sirkesi faydalı mı zararlı mı bununla ilgili ilmi bir açıklama yok aslında. Öteden beri kullanılan elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. Elma sirkesi neredeyse "ölüme de çare" diyecek kadar ileri giden yazılar okuyoruz. Peki elma sirkesinin zararları var mıdır?

Elma Sirkesinin Zararları Nedir? Elma Sirkesi Şifa mı?
banner327

Elma sirkesi zararları ile ilgili çok bilgi bulunmamakla birlikte elma sirkesinin faydaları ile ilgili bir çok bilgi bulunmaktadır. Tarihler boyu elma sirkesinin faydalarından bahsedilmektedir. elma sirkesi yüzyıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Ayrıca yine tarihler boyu  mutfaklarda çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Elma sirkesi günümüze kadar da kullanılmaya devam etmiş ve günümüzde popüler hale gelmiştir. 

Sirke Kullanırken Dikkat!

En küçük bakkaldan en büyük devasal marketlere kadar raflarında çeşitli markalarda sirke görmek mümkündür. Hatta bazı sirkelerler öyle sanat eseri şişelere sokulmuş ki, şarap mı diye imtina edersiniz. Bazende şişesinin hatırına satın alırsınız. Para kazanmak adına rafları süsleyen bu ne olduğu belli olmayan ürünler elbette insan sağlığına zararlı ürünlerdir. Beklenen hedefe hiç bir şekilde ulaşamayacağınız doğal olmayan yöntemlerle elde edilmiş ürünlerdir.

Şunu unutmamalıdır; Elma sirkesi sağlık için kullanılacaksa mutlaka organik olmalıdır.

"Doğal sirke ile market sirkeleri arasında ne fark var" diye sorabilirsiniz. Önce SİRKE NEDİR? ona bakalım:

Sirke Nedir?

Sirke bazı yemeklerin ve salataların olmazsa olmazıdır. Bunların yanında turşu yapımında  kullanılır. Yüksek miktarda C vitaminine ve bazı madeni tuzlara sahip olan sirke bu özelliği ile besin değeri yüksektir. Sirke, vücudumuza faydalı bir maddedir. Sirkenin yapısında yüzde 6 oranına yakın bir oranda asetik asit yani daha bilinen ismi ile sirke ruhu vardır. Asetik asit iştah açar, sindirim sistemimizin daha iyi çalışmasını sağlayarak hazmı kolaylaştırır. Ayrıca sirkeye o bilinen kokusunu verende asetik asittir. Sirke, elmanın birkaç işlemden geçirilmesi ile oluşur. Sirke vücudumuzun ihtiyacı olan bir çok vitamin ve minerali barındır. büyük bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. 

Elmanın yapısı incelendiğinde içerisinde nişasta ve asit yer almaktadır. Bu iki madde, sirke ile bir araya geldiğinde mayalanma gerçekleşmektedir. Başka herhangi bir maddeye ihtiyaç duyulmadan mayalanma gerçekleşir.

Yapay Sirke

Sirke yararlı olabilmesi için doğal olmalıdır. Doğal olmayan bir takım kimyasallarla kısa zamanda yapılan ve hatta içinde elmanın bulunmadığı çeşitli kimyasalların birleştirilmesiyle meydana getirilen sirkelerin insan sağlığına hiç bir faydası olmadığı gibi yapay elma sirkesinin zararları vardır. Sirke doğal fermantasyon yöntemi ile yapılır. Doğal fermantasyon uzun zaman alan bir yöntemdir. Günümüzde yapay asit katılarak hızlandırılmış fermantasyon yönteminde olduğu gibi değildir. Asetik asit ve koruyucu kimyasal katkılarla 24 saatte üretilen  sirkeler raflarda istemediğiniz kadar bulunmaktadır. Bu tür sirkeler, hem ağır kokar hem de yakıcı tadı ile kullananlara iticidir. Bir çok insan şifa niyetine aldıkları bu sirkelerden medet umarlar. Aslında Tarım bakanlığı insanlara zararlı olan bu ne olduğu bilinmeyen, insanların sağlığını bozan sirkeleri toplatmalıdır.

Sirke canlı bir maddedir. gerçek sirke market raflarında, yoğun ışıklı ortamlarda ruhunu kaybetmekte ve ölmektedir. Kaldiki gerçek sirke zaten değillerdir. İşte bu tür sirkelerden bütün insanlığı Allah korusun diyelim. 

Unutmamak lazımdır ki; Peygamber Efendmiz (ASM ) Rabbine Şükür etti ve buyurdu; ‘Ey Ümmühani. Sirke ne güzel katıktır. Sirkesi olan ev, katıktan mahrum sayılmaz’ buyurmuştur.

Elma Sirkesinin Faydaları Nedir?

Sirkenin mikrop öldürücü özelliği bulunmaktadır. Salgın hastalıklardan korunmak eski tarihlerden beri kullanılmıştır.

Ayrıca sirkenin Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olduğu, Sindirim salgılarını arttırır ve dolayısı ile hazmı kolaylaştırdığı, İştah açtığı, Kabızlığı önledi, Kalp ve sinirleri kuvvetlendirdiği, Görmeyi daha berraklaştırdığı daha bir sürü faydaları vardır. Diğer faydalarını da madde madde sıralayalım:

Elma sirkesi vücut direncini artırır.

 Sindirim problemlerine iyi gelir.

Sinüzit hastalığına karşı faydalarından yararlanılabilir.

Hıçkırığı kesici keser.

Vücutta ki koku ve teri giderir.

Soğuk algınlığına karşı iyi gelir. Boğaz ağrısı, öksürük, yüksek ateş ve göğüs tıkanıklıklarında elma sirkesi su ve bal ile karıştırılarak tüketilebilir. 

Elma sirkesi vücut yorgunluğunu giderir.

Elma sirkesi bacaklarda oluşan krampları engeller.

Elma sirkesi vücutta oluşan zararlı bakterileri yok edici özelliğe sahiptir.

Elma sirkesinin kan şekeri belli bir düzeyde tutma özelliğine sahiptir.

Kilo vermek için kullanılır. Elma sirkesi sabah kahvaltıdan önce 1 bardak su ile karıştırılarak balla tatlandırılır. Bu sayede kilo vermeye destek olur.

Kolesterolü dengeleyici etkiye sahiptir.

Kansere karşı koruma sağlar.

Cilt için faydalıdır.

Saç sağlığı, tırnak sağlığı ve ayak sağlığı için de faydalıdır.


 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 18:16
YORUM EKLE

banner307

banner325