Alexa

En Tehlikeli Virüsü Hızla Yayılıyor: HPV’ ye Dikkat !

Doğum Uzmanı Op.Dr. Hüseyin AKDENİZ HPV’nin,  cinsel yolla bulaşan hastalıklardan hatta en sık karşılaşılanlardan birisi olduğunu söyledi.

En Tehlikeli Virüsü Hızla Yayılıyor:  HPV’ ye Dikkat !

Human papilloma virus ya da kısa adı ile HPV enfeksiyonu son zamanlarda toplumda giderek daha fazla duyulmaya başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır.

KANSERE YOL AÇABİLİYOR

Doğum Uzmanı Op.Dr. Hüseyin Akdeniz, HPV’nin  cinsel yolla bulaşan hastalıklardan hatta en sık karşılaşılanlardan birisi olduğunu söyledi. Genital bölgeyi enfekte eden HPV’lerin  temas yolu ile kolayca yayıldığına dikkat çeken Akdeniz, “ HPV’nin bir kişiden diğerine bulaşması için mutlaka tam bir ilişki olması gerekmez. Enfekte olan cilt bölgelerinin birbiri ile teması ile de hastalık bulaşabilir. Virüsün kuluçka süresi değişkendir. Bulaşma olduktan sonra bulgular bazen birkaç ay bazen de birkaç yıl sonra ortaya çıkabilir. Hatta bazen virüs yıllarca hiçbir bulgu vermeden vücutta kalabilir. Aktif genital lezyonların varlığında bulaşıcılık en yüksektir. Siğiller ortaya çıkıp tedavi edildikten sonra yeniden siğil çıkmadan geçen dönem ne kadar uzunsa bulaştırıcılık da o oranda azalmaktadır. HPV kadınlarda ve erkeklerde genital siğillere yol açabilir ancak bundan çok daha önemlisi kadınlarda rahim ağzı kanserine erkeklerde de penis kanserine neden olabilmesidir ” diye belirtti.

Hüseyin Akdeniz,” Aslında çoğu kişide HPV vücudun kendi savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilir. Bir başka olasılık da virusu alan kişide uzun süre hiçbir belirti ortaya çıkmamasıdır. Kişi yıllarca hatta bazen ömrü boyunca hiçbir yakınma ortaya çıkmadan yaşayabilir. Ancak bu durum hastalığı yaymasına engel değildir ve ilişkide bulunduğu kişilere hastalığı bulaştırabilir. Bu durum latent ya da sessiz enfeksiyon olarak adlandırılır. HPV’nin en sık neden olduğu belirti genital bölgede görülen siğillerdir. Ciltten hafif kabarık, yumuşak olan bu siğiler cinsel bölgeyi oluşturan deride, vajina ile makat arasında, anüs etrafında, bacakların iç kısmında, penis ucunda ya da çevresinde görülebilir. Anal ya da oral seks sonrasında ağız içi ve makat içinde de siğiller ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda vajina içinde ve rahim ağzı üzerinde de siğiller olabilir” dedi.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner325