Alexa
banner314

İşyeri Hekimleri Yıl Sonuna Kadar e-reçeteye Geçecek

Kamu ve özel sağlık kuruluşlarında hizmet veren hekimlerin ardından, iş yeri hekimleri de e-reçeteye geçiyor.

İşyeri Hekimleri Yıl Sonuna Kadar e-reçeteye Geçecek
banner327

İşyeri hekimlerinin çalışanlara e-reçete düzenleyebilmeleri için İSG KATİP üzerinden görevlendirilmesinin yapılmış olması zorunlu. Sisteme geçiş için, işyeri hekimlerinin 31.12.2017 tarihine kadar gerekli otomasyonları ve elektronik imzalarını temin etmeleri gerekiyor. 

Türkiye’de e-imzasız doktor kalmayacağını söyleyen E-Tugra Kurumsal Satış ve Pazarlama Yöneticisi Zeliha Arkcı, 01.10.2016 tarihinden itibaren Sağlık Uygulama Tebliğinde belirtilen istisnalar hariç olmak üzere sadece “Güvenli Elektronik İmza” ile e-reçete düzenlenmesi zorunlu hale getirildiğini, iş yeri hekimlerinin de 31.12.2017 tarihine kadar  e-reçeteye geçeceklerini söyledi.

Arkcı, işyeri hekimlerine, İSG KATİP üzerinden e-reçete düzenleyebilmeleri için verilen süreye kadar elektronik imzalarını almaları gerektiğini hatırlattı. Geçtiğimiz yıl  tüm sağlık kuruluşlarının e-reçete uygulamasına geçişlerini tamamladıklarını, bu yılın sadece ilk 5 ayında yaklaşık 156 milyon e-reçete üretildiğini söyleyen Zeliha Arkcı şöyle konuştu: “İşyeri hekimlerinin çalışan kişilere e-reçete düzenleyebilmeleri için İş Sağlığı ve Güvenli Kayıt, Takip ve İzleme Programı İSG KATİP üzerinden görevlendirilmesinin bulunması lazım. Sisteme geçiş için elektronik imzalarını ve gerekli otomasyonlarını temin etmeleri gerekiyor. Hekimlerin elektronik imzalarını E-Tugra’nın da aralarında bulunduğu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK’nın yetkilendirdiği 4 elektronik sertifika hizmet sağlayıcısından almalarını tavsiye ediyorum.”

Türkiye’nin e-dönüşüm sürecini bütün alanlarda başarıyla tamamlamak üzere olduğunu söyleyen Zeliha Arkcı, bugün gelinen noktada Türkiye’de elektronik imza üretiminin 3 milyona yaklaştığına dikkat çekti. Arkcı, “Bu yılın ikinci çeyreğinde elektronik imza ve mobil imza üretimi toplamında,  geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 24,5 artış kaydedildi. Bu oran, elektronik imzanın sadece zorunluluk getirilen kesimin değil, internete ulaşan herkesin elektronik imzaya sahip olma talebindeki artışı da gösteriyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde tüm vatandaşların elektronik imzaya sahip olacağını öngörüyorum” dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2017, 10:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa
Mustafa - 1 yıl Önce

Hiç bir ekstra donanım ve lisans masrafına girmeden, kullanıcı sayınız artıkça ekstra kullanıcı lisans ücreti ödemeden, isgsis.com' un devreye alacağı her özellikten ücretsiz şekilde faydalanarak, yine sizlerden gelecek taleplerin ücretsiz şekilde hayata geçirilerek, mevzuatın otomatik güncellendiği, bakanlığın istemiş olduğu entegrasyonların ücretsiz şekilde yapılarak kullanımınıza sunulduğu, her türlü işletim sisteminden sorunsuz şekilde çalışabileceğiniz, her türlü cihazdan sorunsuz şekilde kullanabileceğiniz, her türlü internet tarayıcısından rahatlıkla kullanabileceğiniz, e-imza işlemleri sırasında java aplet problemi yaşamayacağınız, ofis içinde dışında veya sahada veya herhangi bir yerden rahatlıkla kullanabileceğiniz, profesyonel canlı bir ekibin 7x24 sizin için çalıştığı ve sürekli size hizmet ettiği başka bir sistem yok şuanda www.isgsis.com 'dan başka.

Aklın yolu birdir. www.isgsis.com Profesyoneller profesyoneller ile çalışırlar.

banner307

banner325