Kanatlılarda Vitamin Eksiklikleri

Hayvancılık sektöründe Ekonomik kayıpların bir çoğu bilinçsizce yapılan beslenmelerden kaynaklandığına dikkat çeken Mustafa Kemal Bektaş, hayvanlarda vitamin ve iz mineral eksikliğini dile getirdi.

Sağlık 18.10.2020, 15:24
Kanatlılarda Vitamin Eksiklikleri

Mustafa Kemal Bektaş, Hayvancılık sektöründe Ekonomik kayıpların bir çoğu bilinçsizce yapılan beslenmelerden kaynaklandığını belirterek, "Bu hatalı beslenme sonucunda beslenilen hayvanlarda vitamin ve iz mineral  eksikliğinden dolayı çok büyük ekonomik kayıplar verilmektedir." dedi.

Hayvan sahiplerimizin bilinçlendirilmesi için bu vitaminler ile ilgili kapsamlı bir bilgi veren Bektaş, bu vitaminlerden bilhassa ağırlıklı olarak B GRUBU VİTAMİNLER daha önem arz ettiğini yazdı.

Neredeyse yurt içi gezilerimizde tüm kümes ve ahırlarda sahada ki vakıaların büyük çoğunluğunun "B" grubu vitaminler ile "E" vitamini eksikliğini teşkil ttiğini, ekonomik sıkıntıların yurt çapında ağırlaşması ile yetersiz beslenme sonucu  çok sık bu sorunla karşılaştıklarını belirten Bektaş,  "Özellikle kanatlı gurubunda kısmi felçli ayaklar, sekiz çizen boyun ve daha nicesi ile karşılaştık.."dedi.

Mustafa Kemal Bektaş yazısında şunlardan bahsetti: B Grubu vitaminler nedir? B vitamini kompleksi adı verlen bu vitaminler topluluğunda  B vitaminleri nelerdir? B1 vitamininin sinir sisteminde ne gibi görevleri vardır? Kanatlı hayvanlarda bu vitaminin eksikliği dolayısıyla hangi eksiklikler görülür? Kapsamhaber yazarı Bektaş'ın "KANATLILARDA "B" VİTAMİNİ EKSİKLİKLERİ" başlıklı yazısını mutlaka okuyun.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)