Karadeniz Bölgesinde En Çok Tercih Edilen Bal Çeşitleri Nedir?

Karadeniz Bölgesi; yüksek rakımlı bölgeleri ve ovaları endemik açıdan da zengin olduğundan dolayı bal üretiminin en verimli olduğu Bölgedir. Peki, Karadeniz Bölgesi'nde en çok tercih edilen bal çeşidi hangisidir?

Sağlık 31.03.2022, 15:22
Karadeniz Bölgesinde En Çok Tercih Edilen Bal Çeşitleri Nedir?

Karadeniz Bölgesi'nin yüksek rakımlı ovalarında yapılan balcılık faaliyetleri ile Türkiye genelinde ve dünyada en verimli ve yüksek besin değerlerine sahip ballar üretiliyor. Karadeniz Bölgesi'nde en çok tercih edilen bal Anzer balıdır.

Rize'nin Ayder yaylasında üretilen Anzer balında dünyanın hiçbir fark bölgesinde üretilemeyen eşsiz bir besin üretilmektedir. 500'e yakın çiçek çeşidinin bulunduğunu ve 100'e yakın endemik çiçeğin yetiştiği Ayder Yaylası, yakaladığı bu endemik çeşitlilik sayesinde dünyanın en değerli ballarının ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Karadeniz bölgesinin öne çıkan balları neler?

Anzer balını tüketmek isteyenler için sınırlı üretim olduğundan dolayı dikkat edilmesi gerekiyor. Köyde.com tarafından satışa sunulan ballar arasında Karadeniz Bölgesi'nin en çok tercih edilen balları Köyde.com adresinde bulabilirsiniz.

Anzer balı kadar Rize kestane balı, Hemşin balı, Artvin kestane balı,  dağ balı, orman balı ve karakovan balı gibi özel bal çeşitleri de yine Karadeniz bölgesinde öne çıkanlar ve en çok tercih edilenler arasındadır.

Gerçek bal lezzeti ile tanışmak isteyen herkesin mutlaka denemesi gereken Karadeniz balları, has lezzetleri, aromaları ve şifa kaynağı olması ile insanların tüketebileceği öncelikli doğal ürünler arasında yer alıyor. Hiçbir katkı maddesi bulunmadığından dolayı insan sağlığı için çok değerli olan ballar için seçici olunması ve güvenilir markaların tercih edilmesi yeterlidir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)