Münevver Tarazan: Kabuğu Renkli Yumurta Nedir, Nasıl Olur?

Bir çok ülkede çoğu insan kahverengi kabuklu yumurtaları tercih eder. Bir kısmı da beyaz yumurtayı tercih etmektedir. Yumurta yumurtadır kabuğunun beyaz olması ya da sarısı olması neyi fark ettirir?

Sağlık 24.12.2021, 23:46
Münevver Tarazan: Kabuğu Renkli Yumurta Nedir, Nasıl Olur?

Yumurta kabuğunun renkli olması neyi fark ettirir? Renkli kabuklu Yumurta Nedir, Nasıl olmaktadır? Kapsamhaber Yazarı Münevver Tarazan, yeni yazısında yumurta kabuklarının rengi nasıl aldığı, yumurtanın besin değeri açısından her hangi bir şeyin farkedip etmediği hususunda bilgi verdi.

Tarazan, yumurta kabukları rengi, pigmentlerin yumurta oluşumunda yumurta kanalı içinde biriktirilmelerinin sonucu olduğunu, Pigment türü cinse bağlı ve genetik olarak belirlendiğini ifade etti.

1933 yılında Profesör Punnett, mavi yumurta faktörünün baskın bir gen olduğunu gösterdiğini (genetik sembol O) belirten Münevver Tarazan, konuyla ilgili şunları söyledi:

Tüm yumurta kabukları başlangıçta beyazdır. Kabuk rengi, yumurta oluşumu sırasında porfirin adı verilen pigmentlerin bir sonucu oluşmaktadır. Rhode İsland Red durumunda, kandaki hemoglobinden elde edilen kahverengi pigment protoporfirin, kabuğa açık kahverengi rengini veren şeydir. Araucana, safra oluşumunun bir ürünü olan oosiyanin adı verilen bir pigment üretir. Bu, mavi veya mavimsi yeşil yumurtalarla sonuçlanır. İlginçtir ki, renk kabuktan geçer ve yumurtaların kuluçka sırasında mumlanmasını zorlaştırır. Bu faktör ayrıca, orijinal Araucanalarla ilişkili olarak stokun nispi saflığının bir göstergesidir. Araucana yumurtalarının orijinal kabuk rengi mavidir, ancak Araucanas'ı diğer cinslerle çaprazlamak suretiyle çeşitli renkler bu sahada üretilmiştir :

Araucana Yumurta Kabuğu Renkleri

Mavi X Mavi = Mavi 

Mavi X Beyaz (örneğin, Leghorn) = Mavi 

Mavi X Kahverengi (örn., RIR) = Yeşil 

Mavi X Koyu Kahve (örneğin, Maran) = Zeytin Kahverengi

Elbette bu bir sadeleştirmedir ve dahil olan cinslerin genetik yapısına bağlı olarak oldukça fazla sayıda mavi - yeşil - zeytin tonu vardır. Araucanas denilen tavuk ırkı besleyen birçok kişinin kendilerini çok şanslı oldukları daima söylerler. YAZININ DEVAMI

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)