24.12.2021, 23:36

Renkli Yumurta Nedir, Nasıl Olur?

Yumurta kabukları rengi, pigmentlerin yumurta oluşumunda yumurta kanalı içinde biriktirilmelerinin sonucudur. Pigment türü cinse bağlıdır ve genetik olarak belirlenir.

1933 yılında Profesör Punnett, mavi yumurta faktörünün baskın bir gen olduğunu gösterdi (genetik sembol O).

Tüm yumurta kabukları başlangıçta beyazdır. Kabuk rengi, yumurta oluşumu sırasında porfirin adı verilen pigmentlerin bir sonucu oluşmaktadır. Rhode İsland Red durumunda, kandaki hemoglobinden elde edilen kahverengi pigment protoporfirin, kabuğa açık kahverengi rengini veren şeydir.

Araucana, safra oluşumunun bir ürünü olan oosiyanin adı verilen bir pigment üretir. Bu, mavi veya mavimsi yeşil yumurtalarla sonuçlanır. İlginçtir ki, renk kabuktan geçer ve yumurtaların kuluçka sırasında mumlanmasını zorlaştırır.

Bu faktör ayrıca, orijinal Araucanalarla ilişkili olarak stokun nispi saflığının bir göstergesidir. Araucana yumurtalarının orijinal kabuk rengi mavidir, ancak Araucanas'ı diğer cinslerle çaprazlamak suretiyle çeşitli renkler bu sahada üretilmiştir :

Araucana Yumurta Kabuğu Renkleri

Mavi X Mavi = Mavi 

Mavi X Beyaz (örneğin, Leghorn) = Mavi 

Mavi X Kahverengi (örn., RIR) = Yeşil 

Mavi X Koyu Kahve (örneğin, Maran) = Zeytin Kahverengi

Elbette bu bir sadeleştirmedir ve dahil olan cinslerin genetik yapısına bağlı olarak oldukça fazla sayıda mavi - yeşil - zeytin tonu vardır. Araucanas denilen tavuk ırkı besleyen birçok kişinin kendilerini çok şanslı oldukları daima söylerler.

Yumurtaları, yumurtlandığı gibi ve hala nemliyken elinize alırsanız, çocuklar yumurta kabuğu rengini ovaladığınızı öğrenmekten çok etkilenirler. Kuruduktan sonra, hiçbir miktarda ovalama veya yıkama işlemi asla yapılmaz. Bazı kahverengi benekli yumurta üreticileri, ahşap talaşlarını bu nedenle kullanmamayı tercih ediyorlar. Çünkü belirleme şansı bulamadan önce lekelere bulaşıyorlar.

Yumurta Rengi Tercihleri :

Bir çok ülkede çoğu insan kahverengi kabuklu yumurtaları tercih etmektedir. Bir kısmı da beyaz yumurtayı tercih etmekte. Ülkemizde de bu durum böyledir. Yumurta yumurtadır kabuğunun beyaz olması ya da sarısı olması neyi fark etmektedir ? 
 
Yumurta kalitesi ile kabuğun rengi arasında bir ilişki asla yoktur. Araucana yumurta kabuğunun renginin mavi olması dahili olarak hiçbir fark yaratmaz. Beslenme açısından hepsi aynıdır. Kaç kişi hala kahverengi yumurtaların serbest salma tavuklardan geldiğini, beyaz olanların da kafeslerden geldiğini düşünüyor! Bu konu şaşılacak bir durum söz konusudur !

Farklı renkli yumurta viollerini satmak, küçük üreticiler arasında popülerdir. Örneğin koyu kahverengi benekli yumurta içeren 6'lı bir karton kutuya sahip olmak mümkündür (Speckledy veya Maran); saf beyaz (Beyaz Yıldız veya Beyaz Leghorn, tinted); pembemsi-kahverengi (Rhode Island Red, atak-s); kremsi bir beyaz (Ancona veya Vorwerk); bir orta kahverengi (Black Rock veya Barnevelder,nick brown); ve mavimsi-yeşil (Araucana veya Cream Legbar). Açık kahve rengi  renkli (lochman)

Yani sizin anlayacağınız her kafadan bir ses çıkmaktadır. Kısacası  yumurta yumurtadır. Beyaz ya da mavi ya da kahverengi olmaları neyi değiştirir. Burda dikkat edilmesi gerekenben önemli husus bence ırka göre renk, desen kalitesidir.

Bir sonra ki yazımda buluşmak üzere saygılar selamlar, bol kazançlar..... 

Yorumlar (0)