Newcastle Hastalığı Nedir, Nasıl Bulaşır?

Mustafa Kemal Bektaş, yeni yazısında Newcastle hastalığı (ND) ne demek olduğunu ve nasıl bulaştığını anlattı.

Sağlık 12.04.2022, 02:33
Newcastle Hastalığı Nedir, Nasıl Bulaşır?

$Newcastle hastalığı (ND), dünya çapında bulunan ve evcil kümes hayvanları da dahil olmak üzere kuşları etkileyen oldukça bulaşıcı ve genellikle şiddetli acut seyreden bir hastalıktır."

Mustafa Kemal Bektaş, Bu hastalığın etkeni bütün dünyada büyük ekonomik kayıplara neden olan, başta tavukçuluk sektörünü tehdit eden kanatlılarda viral,  zoonoz bir hastalık olan PARAMYXOVİRUS TIP I (APMV-I) familyasına bağlı Avian Paramyxovirus Tip I virüsü olduğunu belirterek, Hastalığın üç şekilde ortaya çıktığını ifade etti. Bektaş, bunu şu şekilde yazdı:

"Lentojenik veya hafif, mezojenik veya orta ve velojenik veya çok virülan, ayrıca Newcastle hastalığı olarak da adlandırılır. Bu hastalık direk solunum, sindirim, sinir sistemini etkiler, öldürücüdür. Avian influenza türü virüsler; liman ve çok soğuk iklim ülkelerinde insan, domuz ve at popülasyonlarının olduğu yerlerde özellikle kış mevsim şartlarında her an görülebilir. Bir çok ülkede hastalık izole edilse de bu hastalık salgın olarak görülebilmektedir. Hastalığı oluşturan virüsler kümeste 255 gün, -100° de yıllarca, -1° de 15-30 gün yine virüs az miktarda dışkı, kan, irin, göz-burun akıntısı ile güneş ışığı etkisiyle inaktive olabilmektedir.

Kontrolsüz kanatlı nakilleri, bozuk aşıların kullanılması, hava yolu ile enfekte hayvanların yumurtaları, kötü çevre koşulları, beslenme bozuklukları ile bu hastalık salgın hale gelebilmektedir. Bulaşmada göçmen kuşları, hijyenik olmayan alet ve ekipmanların, bulaşık yemlerin kullanılması ve kuluçkada kırılan yumurtalar neden olabilir. Hastalık, enfekte kuşların vücut sıvıları, özellikle dışkıları ile doğrudan temas yoluyla yayılır.
Ayrıca, enfekte kuşlarla veya onların dışkılarıyla (dışkı gibi) temas halinde olan insanlar ve nesneler yoluyla dolaylı olarak da yayılabilir.  Hastalığı taşıyabilecek nesneler şunları içerir: Yazının tamamını oku...

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
asım ekim 2 ay önce
Tesekkur ederim aydinlandim