Öksürüğe, Balgama Hangi Bitki İyi Gelir?

Bitkilerin insan üzerinde önemli etkileri vardır. Üşütme ve çeşitli nedenlerle öksürük, hapşırık ve boğaz ağrıları bizi tedirgin eder. Peki öksürük ve balgama ne iyi gelir? Öksürüğümüzü veya geniz akıntısını en doğal şekliyle nasıl giderebiliriz?

Sağlık 20.01.2021, 22:10 23.01.2021, 22:21
Öksürüğe, Balgama Hangi Bitki İyi Gelir?

Öksürük, boğaza takılan gıcık hissi, hapşırık ve geniz akıntısı bugün çevremizdeki pek çok kişide mevsim fark etmeksizin görülebilen bir sağlık sorunudur. Alerjik ortamların da tetiklediği bu süreç kişiye rahatsızlık vereceği gibi etrafına da rahatsızlıklar vermektedir.

  • Sigara,
  • Kapalı ortamlar,
  • Hava kirliliği ve
  • Yanlış nefes alma biçimi balgamın ana sebepleri arasında yer almaktadır.

İnsanlara son derece itici gelen balgam hali, vücut için son derece doğal ve sağlıklıdır.

En Keskin Balgam Söktürücü

Eczanelerden alınabilecek balgam söktürücü ilaçların etkisi ile bu sürecin daha rahat atlatılması ve kısa sürmesi sağlanabilir. Bazı kişiler rahat bir şekilde balgam çıkarabilseler de balgamın kıvamına bağlı olarak kimi insanlar bu konuda çok zorlanırlar. Kimi zaman işin sonu kusmakla sonuçlanabilir. Bu nedenle alınacak ilaçlar veya bitkisel destekler balgamın daha akışkan olmasını ve kolay atılmasına destek olacaktır.

Balgamlı Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir

Kuru öksürüğün pek çok hastalığın habercisi olduğu bilinmelidir. Kişinin öksürüğünü kesmek için destek alınmalı ve genel durumu sürekli kontrol altında tutulmalıdır.

  • Bronşit,
  • Astım,
  • Sinüs ve
  • Kalp rahatsızlıklarında kuru öksürük tipik bir belirtidir.

Kaynatılmış sıcak suya meyan kökü atarak demlendikten sonra içilmesi kuru öksürüğe fayda sağlayacaktır. Bu arada karışımın ılık olarak tüketilmesi ve tercihe göre içerisinde 1 tatlı kaşığı da bal eklenmesi boğazı rahatlatacaktır.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Taze zencefil veya tozu kuru öksürük kaynaklı hastalıklarda kullanılabilecek baş maddedir. 1 çay kaşığı toz zencefili 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırarak yiyebilir ve öksürüğünüzden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bu karışım ıhlamur ile takviye edilebilir. Öksürüğe balgama hangi bitkiler iyi gelir diye merak ediyorsanız önerilecek ilk bitkinin zencefil olacağı da unutulmamalıdır.

Öksürük ve Balgam İçin Ne Yapmalı

Balgam ile birleşen öksürükte ise şifalı bitkiler hemen hemen aynıdır. Bu süreç içerisinde de ıhlamur, zencefil, karanfil ve havlıcan bitkisinden yararlanabilirsiniz. Bitkisel çaylar demlenirken en çok dikkat etmeniz gereken konu kaynamış suda bitkilerin bekletileceği süredir.

Demlenme süresinin en az 5 en fazla 15 dakika sürmesi tavsiye edilmektedir. Bitkiler su ile ne kadar çok temas ederse yararlı etkileri o denli fazla suya geçecektir. Büyük bir demlikte hazırlanan ve gün boyu tüketilen çaylarda tercih edilebilir ancak en ideal olanı her çay için yeni demleme yapılması olacaktır. Şeker takviyesi için baldan yararlanılabileceği gibi 1 adet akide şekerinden de yararlanılabilir.

Çocuklarda Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir

Çocuklar için balgamın çıkarılması oldukça zordur. Bu nedenle balgam yutulur. Yapılacak takviyeler ile balgam daha sıvı bir hale getirilerek atılışı daha kolay olabilir. Balgamın yutulması herhangi bir zarar yol açmamakla birlikte bakterilerin de yapışmış olduğu balgamın vücut dışına atılması iyileşme sürecini hızlandıracağı için tercih edilmelidir. Su, balgamın incelmesine yarayacak en önemli ilaçtır.

  • Bu tip hastalıklarda yeterli sıvı alımının her zamankinden önemli olduğu da akıldan çıkartılmamalıdır.

Ihlamur solunum yollarını yumuşatan en ideal bitkidir. Elma kabuğu, ebe gümeci ve marul taze olarak veya suda demlenerek çocuklara günde 2 defa çay olarak ılık bir şekilde de içirilebilir. Çocuklarda kullanılan öksürük şurupları aynı zamanda balgam sökücü etki de göstermektedir. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)