Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür?

Sağlık 27.09.2021, 12:14
Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür?

Safra kesesi taşı neden oluşur tam olarak bilinmemektedir ancak özellikle erkeklerde yaygın olarak görülmektedir. Yağlı gıdaların sindiriminde önemli rol oynayan safra kesesi eğer taş üretirse sindirim sisteminde ciddi sıkıntılar yaşanmasına neden olabilir. Genelde evde tedavi ile geçirilmeye çalışılır, ancak en etkili tedavi yöntemi cerrahi müdahale ile alınmasıdır.

Safra kesesi karaciğerin ürettiği safrayı depolar. Karaciğere yapışık olan bu organ özellikle yağ sindiriminde rol oynamaktadır. Teşhis aşamasında ise ilk olarak üst ultrasonografi çekilir. Komplikasyon gelişmemiş olan hastalarda kan testleri yapılabilir. Bazı durumlarda da batın tomografisine ve manyetik rezonansa ihtiyaç duyulabilir.

İnsan anatomisi, vücuda giren aşırı minerallerin çeşitli sebeplerle vücut içerisinde birikmesiyle taş oluşumu gözlemlenecektir. Bu aşamada taşı düşürmek adına birtakım işlemler uygulanabilir. Özellikle kişinin kendi çabalarıyla bunu yapması için taş boyutunun da son derece önemi vardır. Kişinin kendi çabalarıyla taşı düşürmesi, ekstra bir işlem yapılmasına gerek bırakmaz.

Safra Kesesi Taşı Düşürmek İçin Ne Yapmalı?

Safra kesesi taşı en kesin tedavisi safra kesesinin alınmasıdır. Daha öncesinde taşlar ilaçlar yardımıyla eritilebilir. Ancak yine de çoğu zaman kesin çözüm vermeyecektir. Hatta bazı durumlarda safra kesesi taşı yeniden oluşabilir. Kesin çözüm için hastanın taş üreten organı oradan alınmalıdır. Özellikle semptomatik ve komplikasyona yol açmış hastalarda ameliyat şart koşulmaktadır.

Şikayete yol açmayan, tesadüfen saptanmış hastalarda ise ameliyat düşük bir ihtimaldir. Bu hastalarda taşların sorun çıkarma olasılığı oldukça düşüktür. Ancak hastalar bu konuda mutlaka bilgilendirilmelidir, ilerleyen dönemlerde safra kanalına düşme riski bulunduğu için çok küçük, milimetrik taşlarda bile ameliyat önerilmektedir. Büyük ve tek taşı olan, kanala düşme riski bulunmayan ve özellikle yaşlı hastalarda ise ameliyat riskli olacağı için fazla önerilmez. Genç hastalarda safra kesesi taşı ek hastalıklara neden olabilir, bu yüzden öncelik ameliyattan yanadır.

Eğer hasta gebeyse ve taşları sessizse o zaman bir müdahalede bulunmak doğru olmayacaktır. Ancak komplikasyonlara neden oluyorsa yine safra kesesi taşı ameliyatı önerilir. Kişi gebeliğin son aylarında olsa dahi yine ameliyat yapılabilir. Hastalar arasında en çok dikkat edilmesi gereken kişiler diyabet hastalarıdır. Bu hastalarda şikayete yol açmasa dahi tedavi edilmesi şarttır. Çünkü ilerlerse tedavisi daha zorlaşır, ameliyatın riski artar ve başka hastalıklara yol açabilir. Ameliyat standart bir kapalı ameliyattır. Bu sayede hasta günlük aktivitelerine çok çabuk dönebilir. Hastanede 1 gün yatmak yeterli olacaktır.

Yorumlar (0)