Alexa
banner314

Sigaranın İçindeki Hainler...

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), bir ilke imza atarak, 2012 yılında piyasaya arz edilen sigaralar içerisindeki katkı maddelerini açıkladı.

Sigaranın İçindeki Hainler...
banner327
  Türkiye 'de  ilk  defa sigara içerisindeki katkı maddelerini kamuoyunun  bilgisine  sunan TAPDK, bunları, "Tütün Mamullerinde  Kullanılan  Girdiler" başlığıyla  www .tapdk. gov .tr  internet  adresinden duyurdu.

TAPDK, Tütün Mamullerinin Zararlarından  Korumaya   Yönelik  Üretim Şekline, Etiketlenmesine ve  Denetlenmesine  İlişkin   Usul   ve   Esaslar   Hakkında  Yönetmeliğin " Kurum , tüketicinin bilgilendirilmesini   sağlamak  amacıyla bu madde  uyarınca  sağladığı  bilgileri , ticari  sır   oluşturan özellikle   ürün   formülü   bilgilerinin  korunmasına  özen  göstererek  halkın   bilgisine  sunar" hükmü gereğince , söz  konusu   maddeleri   açıkladı .

Kurum , 2012  yılında  6 sigara üreticisi  firma  tarafından  piyasaya  arz edilen 267 değişik  markalı sigara mamulat çeşidinin üretiminde  kullanılan  girdileri, "katkı  maddeleri ", "sigara kağıdı", "kenar ek  yeri  yapıştırıcısı", "sigara kağıdı üzerinde  kullanılan  mürekkep", "filtreleme  maddesi ", "filtre sargısı", "filtre yapıştırıcısı"  ve  "uç kağıdı  ve  uç kağıdı mürekkebi"  başlıkları   altında  kamuoyu  ile paylaştı .

SİGARADA ALKOLE RASTLANDI
Açıklanan listelere göre, sigaralarda 269'u (yanmış) katkı maddesi olmak üzere 602 farklı girdi kullanıldığı ortaya çıktı. "Katkı maddeleri" başlığıyla açıklanan listede, "anisaldehit, asetik asit, asetofenon, bal, benzil alkol, Bulgar gül yağı, etil alkol, gliserol, ıhlamur yağı, kakao özütü ve tozu, karamel, karanfil yağı,laktik asit, mentol, meyan kökü tozu, nitrojen, ökaliptol, propilen glikol, rom, şeker, vanilya, yasemin ve yıldız anason yağı"nın da aralarında bulunduğu 269 madde yer aldı.

Sigara kağıdı için 25 (yanmış), kenar ek yeri yapıştırıcısı için 9 (yanmış), sigara kağıdı üzerindeki mürekkepte 35 (yanmış), filtreleme için 39 (yanmamış), filtre sargısında 51 (yanmamış), filtre yapıştırıcısında 37 (yanmamış), uç kağıdı ve mürekkebinde 137 maddenin (yanmamış) kullandığını belirlendi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2013, 15:26
YORUM EKLE

banner307

banner325