Türk Bilim Adamı Coronavirüse Savaş Açtı

Koronavirüs ile ilgili araştırmalar devam ederken Dünya genelinde şimdiye dek dünya genelinde 190 bine yakın vaka tespit edildi. Korona Virüsün yok edilmesi için harekete geçen Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin (Kovid-19) aşısı için anlaşma yaptı.

Sağlık 17.03.2020, 20:37
Türk Bilim Adamı Coronavirüse Savaş Açtı

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech, yeni tip korona virüs (Kovid-19) aşısı için Çin merkezli firma ile işbirliğinde bulundu.

BioNTech tarafından yapılan açıklamada, iki şirketin, BioNTech’in mRNA tabanlıBNT162' aşısının geliştirilmesinde, klinik testlerinin yapılmasında ve pazarlanmasında Çin’de ortak çalışacağı belirtildi.

Açıklamada, geliştirilecek aşının ilgili kurumlardan gerekli onayları aldıktan sonra, Fosun Pharma tarafından Çin'de pazarlanacağı, BioNTech’in de Çin dışında aşının haklarını elinde bulunduracağı kaydedildi. BioNTech’in Çin dışında aşının geliştirilmesi için mevcut ortağı Pfizer ile de görüşmeler yaptığı belirtildi.

Fosun Pharma’nın BioNTech’ın yüzde 0,7'lik hissesini 50 milyon dolar karşılığında alacağı, ayrıca şirkete 135 milyon dolar ön ödeme yapacağı bildirildi.

Kanserli hastalar için yaptığı çalışmalarıyla bilinen Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, kanserle mücadelede geliştirdiği ve 3 hastada denenip başarılı olan "Truva atı aşısı" ile "Yaşam ve Tıp Bilimi ve Teknolojisi" kategorisinde ödülün tek başına sahibi olmuştu.

Yorumlar (0)