Alexa

Türk Kahvesinin Sırları

Kahvenin anavatanı Afrika’dır. “Kahve Yemen’den gelir” türkümüz de yanlış değildir. Çünkü en çok kullanılan kahve türlerinden 6 tanesinin Anavatanı Etopya (Habeşistan) dır.

Türk Kahvesinin Sırları

Türk kahvesi dünyaca önemli içeceklerden birisidir. Kahvenin sağlık açısından da önemi oldukça fazladır.

KAHVENİN TARİHİ NEDİR?

Kahvenin anavatanı Afrika’dır. “Kahve Yemen’den gelir” türkümüz de yanlış değildir. Çünkü en çok kullanılan kahve türlerinden 6 tanesinin Anavatanı Etopya(Habeşistan)’dır. Orası da Yemen’le aynı kuşaktadır. Dünyanın en çok ihraç edilen bitkisidir. Aslında bu bitki familyasında 6000 kadar tür vardır. Bu ailenin bir üyesi olan, çiçeği ve tohumu güzel kokuya sahip GARDENIA, içtiğimiz kahvenin bitkisidir.

SAĞLIK AÇISINDAN KAHVE 

2-3 fincan kahve içmenin çok yararları vardır. Doğrudan kahve tanelerinden öğütülmüş kahvenin fincanında 115 mg kadar kafein bulunur. Oysa kahve süzülürse bu miktar 80 mg’a düşer. Bir fincan ise yaklaşık 140 mL olarak kabul edilir. Neskafe haline getirilmiş ise kafein miktarı 65 mg’a düşer.

Kafein insan üzerinde çeşitli etkiler yapar. Fazlası nabız atışları ve kan basıncını artırır. Uykusuzluk yapar.

Kahvenin şu yararları da literatüre girmiştir: Düzenli kahve içimi Tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskini azaltır. Safra taşlarının oluşmasına engel olur.

Genel markası “Grande” olan kahvelerde kafein çok fazladır ve 1 kupada 330 mg kadar kafein vardır. Bu, bir kutu diyet kolanın 7 katı kadar bir miktardır. Diyet kolanın 1 kutusu yaklaşık 47 mg kafein içerir. Kafeini alınmış (DECAF) kahveler de az miktarda kafein içerir.

KAHVENİN SAKLANMASI NASIL OLUR?

Kahvenizi karanlıkta ve serin yerde saklanmalıdır. Cam ve seramik kaplar tercih edilmelidir. Nem, kahveyi kesin şekilde bozar. Bu nedenle az miktarda ve kullanımlık kahvenizi buzdolabında ve derin dondurucuya koyulmamalıdır. Kahve kabınız hava ile kesinlikle temas etmemeli. Dıştan bir streç ile sarılarak saklanması yararlıdır. Çok miktarda kahveyi derin dondurucuya koyabilirsiniz. Ancak havası alınmış bir ikinci üst poşetle nemden korunmalıdır. Dondurucudan alınan kahveyi kullandıktan sonra kalanını tekrar dondurucuya koyulmamalıdır.

MAKALENİN DEVAMI

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2019, 13:27
YORUM EKLE