Samsun ve çevre illerdeki hemşeri dernekleri, güçlerini birleştirerek Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (SAM-BİR) platformunda toplandı. 20 dernek ve 2 federasyonun bir araya geldiği SAM-BİR, bölgedeki sosyal ve kültürel dayanışmayı artırmayı hedefliyor.![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2024/02/65d316d5d1407.png)
![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2024/02/65d316fa15456.png)
SAM-BİR Dönem Sözcüsü Nuri Seven ise platformun kuruluş ilkeleri ve misyonu hakkında bilgi vererek, Samsun'a bağlılık hissini güçlendirmek ve şehrin yaşanabilirlik seviyesini artırmak için çalışacaklarını ifade etti. Seven, SAM-BİR'in sadece coğrafi bağlılığa değil, duygusal ilişkilere de önem veren bir oluşum olduğunu vurguladı.SAM-BİR, Samsun ve çevresindeki hemşeri derneklerini bir araya getirerek, şehrin kültürel zenginliğini koruma ve geleceğini güvenle inşa etme vizyonuna sahip. Platform, hemşeri derneklerinin sürekliliğini sağlamak ve şehrin kalkınması için güçlü bir dayanışma ağı oluşturmayı hedefliyor.
Etkinlik, Samsun ve çevre illerden gelen dernek ve federasyon başkanlarının yanı sıra yerel medya temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti ve Samsun'un sosyal ve kültürel dayanışmasına katkıda bulunma amacını taşıyor. SAM-BİR, birlikte daha güçlü ve yaşanabilir bir Samsun için çalışmalarına devam edeceğini duyurdu.
![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2024/02/65d316d5d1407.png)
ETKİNLİĞE KATILIMLAR...
Amazon Cafe Restoran’da gerçekleşen programa katılımcılar şöyle:- SAM-BİR Dönem Başkanı ve KADEF Genel Başkanı: Bayram Erişgin
- SAM-BİR Dönem Sözcüsü ve Basın Temsilcisi, aynı zamanda Sevdamız Samsun Genel Merkezi Başkanı: Nuri Seven
- SAM-BİR Genel Sekreteri Termeliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı: Recep Ormancı
- Samsun Artvin Turizm Folklör Derneği Başkanı: Kazım Yılmaz
- Samsun Asarcık Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı: Bayram Konuşuk
- Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı: İbrahim Özdemir
- Samsun Çerkes Derneği Başkanı: İlhan Ayrancı
- Samsun Giresunlular Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı: Yücel Turan
- Samsun Kars-Ardahan-Iğdırlılar Derneği Başkanı: Yaver Cengiz
- Samsun Of-Çaykara Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı: Osman Nuri Sarı
- Samsun Ordulular Derneği Başkanı: Yusuf Günaydın
- Samsun Ordu Sevgi Derneği Başkanı: İlknur Yılmaz
![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2024/02/65d316fa15456.png)
Programa katılan platform üyesi dernek başkanları sırayla söz alarak kendilerini tanıttı
Bayram Erişgin, Samsun ve çevresindeki dernekler ile federasyonları tek bir çatı altında toplayarak, sosyal ilişkileri ve dayanışmayı güçlendirmeyi amaçladıklarını belirtti. Platform, Samsun'un kültürel ve sosyal değerlerine sahip çıkma ve şehrin gelişimine katkı sağlama misyonuyla hareket ediyor.![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2024/02/65d3176621217.png)
![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2024/02/65d317d37640d.png)
SAM-BİR NE DEMEK?
SAM-BİR, "Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Birliği"nin kısaltmasıdır. Samsun'da ve çevre illerde faaliyet gösteren hemşeri dernekleri, federasyonlar ve diğer sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmeyi amaçlayan bir platformdur. SAM-BİR, bu kuruluşların sosyal ve kültürel faaliyetlerini koordine etmek, bölgesel dayanışmayı ve iş birliğini güçlendirmek, Samsun ve çevresinin sosyal, ekonomik ve kültürel gelişimine katkıda bulunmak gibi amaçlar güder. Bu platform, aynı zamanda bölge halkının ortak değerlerini koruyup geliştirme ve Samsun’un tanıtımına katkı sağlama misyonunu da üstlenmiştir.![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2024/02/65d31844ac001.png)