Atakum'da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Etkinliği

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Atakum Belediyesi ‘Dayanışma Balonu ve Uçurma ile yani sıra kısa film gösterimi etkinliği düzenledi.

Samsun 26.11.2019, 00:00
Atakum'da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Etkinliği

Atakum Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında gerçekleştirdiği dayanışma etkinliğine, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ve çok sayıda kadın belediye personeli, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

En sevdiklerimiz eşimiz, babamız, kardeşlerimiz tarafından öldürülüyoruz.

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü personeli Eylem Oktay konuyla ilgili açıklamasında kadınlara karşı yapılan ayrımcılığın ve eşitsizliğin sonucudur. Bu eşitsizlik kadınların toplumsal hayatta güvencesiz, sağlıksız yaşamalarına neden olur. Türkiye’ de 2019 yılının Ekim ayına kadar 316 kadın, boşanmak istedikleri ya da kendi hayatına dair karar almak istedikleri için öldürüldüler. Sorunların çözümünde somut adımlar atılmadıkça, yasalarda yeterli düzenlemeler yapılmadıkça, şiddeti önlemek için etkin mekanizmalar oluşturulmadıkça, cinsiyetçi, nefret ve şiddet içerikli söylemler cezalandırılmadıkça ülkemizde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ne yazık ki kaçınılmaz son olacaktır. Bizler artık sevmekten korkar olduk. Çünkü en sevdiklerimiz eşimiz, babamız, kardeşlerimiz tarafından öldürülüyoruz. İşte bu nedenle, her türlü şiddete karşı 'şiddetsiz bir dünyayı' örmek, Eminelerin, Cansuların, Güldünyaların, Özgecanların ve daha isimlerini sayamadığımız katledilen tüm kadınların hesabını sormak için ve bu isimlere yeni isimler eklenmesin diye mücadelemize devam edeceğiz" dedi.

KADINLARI DESTEKLİYORUZ

Atakum Belediyesi kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlayabilmek amacıyla, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü'ne bağlı 7 Kadın Kültür Evi'nde de çeşitli ücretsiz kurslar verdiğini, gönüllü psikolog tarafından ücretsiz destek sundulduğunu ifade eden Oktay, "Bizler Atakum Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü olarak sağlıklı bireylerin yetiştirilebilmesi için fiziksel ve psikolojik sağlığının iyi olduğu annelerin, başarılı işlerin ortaya çıkması için güvenceli ve eşit haklara sahip çalışma ortamlarının olması gerektiğini düşünüyor ve bunlar için çalışmalar yürütüyoruz. Yine kadınlarımızın ekonomiye olan katkılarını önemsiyor ve destekliyoruz. Bu doğrultuda belediyemiz olarak üreten kadınların emeğini ve ürünlerini halka ulaştırmak amacıyla kadın kooperatifi kurma çalışmalarımıza son hızla devam etmekteyiz" dedi.

Eşitliğin temeli dayanışmadır

Türk Medeni Kanunu'nun, dünyada son yüzyılın en büyük devrimlerden birisi olduğunu ifade eden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, "Türk Medeni Kanunu'yla birlikte, kadına seçme ve seçilme hakkı, Avpura'nın en çağdaş ülkelerinden daha önce, 1934 yılında verilmiştir. Türk kadını, o günden bu yana eşit haklara sahip olmasına karşın özellikle son yirmi yılda çekmediği çile kalmadı. Özellikle eşlerinden ve sevgililerinden. Burada hem kadının hem de erkeğin kusuru var ama asıl kusur bizi bir arada tutacak olan eğitim sistemimizde. Geleneklerimizden ve adetlerimizden koptuk. Çağdaş medeniyete karşıyız ve buradan eşitlik üretmeye çalışıyoruz. Bu böyle olmaz. Eşitliğin temeli dayanışmadır. Onun için biz önümüzdeki süreçte, kadını eğitim, üretim ve örgütlenmeyle öne çıkaran bir model geliştireceğiz. Atakum, kadın örgütlenmesinde Türkiye'ye örnek bir kent olacak. Kadın örgütlenmesi olmadan, kadın aile içinde eşit olmadan, kadın toplumda dik yürümeden; o ülkede, o kentte demokrasiyi tesis edemezsiniz. Eğer biz bu ülkede demokrasiyi istiyorsak, ailede eşitlik istiyorsak, sokakta ve toplumda eşitlik istiyorsak, hem kadının haklarına sahip çıkacaklar hem de erkekler, kadın olmadan bu toplumda bir işe yaramadıklarını biliyor olacaklar. Biz birbirimizi tamamlıyoruz. Biz kadına şiddete karşıyız ama bizim düşüncemiz yetmez. Bunun için çaba sarf etmemiz lazım. Ev ev dolaşmalı, kadınları örgütlemeli ve kadının birey olması için elimizden geleni yapmalıyız" dedi.

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu ise şöyle dedi:

Biz şiddeti, toplumsal vicdanda mahkum etmeliyiz.

"Şiddetin en doruk noktası olan cinayet başta olmak üzere, cinsel, ekonomik ve fiziksel şiddetle istismara maruz kalan kadın arkadaşlarımız ve buna sessiz kalan kesimler var. Elinde bunu önleme gücü ve yetkisi olduğu halde, bunu yapmayanları buradan hep birlikte bir kez daha kınıyoruz. Burada bulunmamızın tek bir hedefi var. Her alanda bulunan şiddetin, özellikle kadınlar ve çocuklarımız üzerinde oluşmasını kınıyoruz ve bu alanda farkındalık yatarmak üzere herkese sesleniyoruz. Buna dur demeliyiz. Biz şiddeti, toplumsal vicdanda mahkum etmeliyiz. Ancak bu şekilde yok edebiliriz. Bu yıl 377 kadınımız cinayete kurban gitti. Bu tablonun tekrar yaşanmaması için kadınlarımızın, eğitim, ekonomi ve siyasal katılım alanlarında daha çok güçlendirilmesi ve sahip çıkılması lazım. Bu alanlarda daha kuvvetli olurlarsa bu olaylar tekrar yaşanmayacaktır. Kadın dostu erkek arkadaşlarımız bizleri destekleyip arkamızda olarak bizlere güç katmalı. Sizler de bugün buraya gelerek gücümüze güç katmak için bu etkinliğe katıldınız. Şimdiden biz kadın erkek eşitliğine evet diyoruz. Cinsiyet ayrımına, kadına şiddete hayır diyoruz"

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)