Çetinkaya Köprüsü, Tarihi ve Hikayesi

Samsun Bafra ilçesinde Kızılırmak üzerinde bulunan Çetinkaya Köprüsü yöre halkı için ayrı bir öneme sahiptir. Peki Çetinkaya Köprüsü ne zaman yapılmıştır, tarihi nedir? Çetinkaya köprüsü'nün hikayesi nasıldır?

Samsun 06.07.2019, 01:06 06.07.2019, 01:39
Çetinkaya Köprüsü, Tarihi ve Hikayesi

Çetinkaya Köprüsü tarihi ve hikayesi nedir? Bafra'da gelenekler arasında yer alan Gelin ve damadın bu köprüden geçmesinin asıl hikayisi nasıldır?

Samsun- Bafra ilçesinde bulunan Çetinkaya Köprüsü, Kızılırmak Nehri üzerine inşa edilmiştir. Bafra’nın önemli tarihi değerlerinden birisi olan Çetinkaya köprüsü acı tatlı anılarıyla ün yapmıştır. 

Samsun’un Bafra ilçesinde Kızılırmak Nehri üzerine inşa edilen, bir gelin alayının düşerek can verdiği ve bu dramatik hikayesine türkü yazılan (KÖPRÜDEN GEÇTİ GELİN) Çetinkaya Köprüsü 82'nci yaşına girdi.

ÇETİNKAYA KÖPRÜSÜ TARİHİ

Bir gelin alayının düşerek can verdiği Çetinkaya Köpürüsü’nün dramatik hikayelerinden birisini 25 Eylül 2012 tarihinde hayatını kaybeden Ünlü Sanatçı Neşet Ertaş tarafından türküye dönüştürülmüştür.

Çetinkaya Köprüsü 15 Ekim 1937 tarihinde yapıldı. Açılışı ise  4 Kasım 1937 tarihinde yapılmıştır. Çetinkaya köprüsünün boyunut 255 genişliğinin ise 6.80 metredir.

Eski belediye başkanı Zihni Lokman Bey olmak üzere diğer bazı ilgililer; betonarme bir köprü yaptırabilmek için teşebbüse geçtiler. Zamanın Nafia Bakanı Merhum Ali Çetinkaya yeni köprüsünün yapımı ile bizzat ilgilendi ve nihayet 4 Kasım 1937’de köprü büyük ve heyecanlı bir törenle hizmete açıldı. İsmi Nafia bakanına izafeten Ali Çetinkaya Köprüsü koyuldu.

ÇETİNKAYA KÖPRÜSÜ HİKAYESİ

Türkiye’de türkülerin hep bir hikayesi olmuştur. Çetinkaya Köprüsü’nünde bir hikayesi vardır. Çetinkaya’nın ‘Köprüden geçti gelin’ türküsü de, köprüden geçen bir gelin alayının başından geçenlerin ardından yazılmıştır.

Düğün alayının köprüden geçmesi sırasında gelinin nehre düşerek boğulmasından sonra, düğünlerde bir gelenek olarak düğün alayı köprüden yürüyerek geçmektedir. Neşat Ertaş’ın yazdığı ve söylediği “Köprüden geçti gelin” türküsünün hikayesi şöyledir:

Köprünün Üzerinden gelin alayı geçerken atların uçan bir kartaldan ürkmesi ve köprünün yıkılarak gelin ve gelin alayının nehirde boğularak can vermesi üzerine ‘Köprüden Geçti Gelin’ türküsü yazılmıştır.

Çetinkaya Köprüsü’nde, yaşanan acı olayın ardından gelin alayı geleneği günümüzde de halen devam etmektedir.  Bölgede gelenek haline gelen, olayda can veren gelin ve gelin alayının anısına, atlarla gelin almaya gidilirken eski ahşap köprünün üstünden geçilirmiş.

Bu gelinin anısına Bafra'da bir gelenek olmuştur. Şu anda her gelin mutlaka köprüden geçer, köprüde arabalar durup inilir ve ırmağa taş atılır.

"KÖPRÜDEN GEÇTİ GELİN!

Köprüden Geçti Gelin

Saç Bağın Düştü Gelin.

Diloy Loy Halden Bilmez Diloy Loy,

Söz Anlamaz Ne Fayda.

Eğil Bir Yol Öpeyim,

Gençliğim Geçti Gelin.

Diloy Loy Diloy Diloy Diloy Diloy Loy,

Halden Bilmez Diloy Loy,

Söz Anlamaz Ne Fayda.

Köprüden Geçemiyom,

Az Doldur İçemiyom.

Diloy Loy Halden Bilmez Diloy Loy,

Söz Anlamaz Ne Fayda.

Sen Benden Geçtin Ama,

Ben Senden Geçemiyom…

Diloy Loy Diloy Diloy Diloy Diloy Loy,

Halden Bilmez Diloy Loy,

Söz Anlamaz Ne Fayda.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)