Alexa


MEMGE istihdamda lider Okul

MEMGE'de coşkulu sertifika töreni yapıldı. Samsun'da En yüksek istihdamın MEMGE’ de olduğu belirtildi. Düzenlenen sertifika töreninde bir kez daha MEMGE ön plana çıktı. Peki MEMGE Nedir, ne zaman kuruldu? MEMGE'yi kim kurdu?

Samsun 20.03.2019, 18:54 20.03.2019, 20:21
MEMGE istihdamda lider Okul

Samsun'da istihdam garantili okullardan birisi olan Eğitim Mutfağımdan Geçiyor (MEMGE ) yeni mezunlarını verdi. MEMGE sertifika töreninde konuşan, Samsun Lokantacılar, Pastacılar, Tatlıcılar ve Pideciler Başkanı İsmail Balcı, MEMGE'nin artık sadece bir kurs değil bir okul haline geldiğini söylerken; Cumhur İttifakı Adayı İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, İstihdam garantili olarak açılan ve sektöre esnaf yetiştiren aşçılık okulu MEMGE'nin Türkiye’de birçok ile örnek gösterildiğini ifade etti. 

MEMGE NEDİR?

Eğitim Mutfağımdan Geçiyor (MEMGE ), İlkadım Belediyesi ve Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ortaklığında, İŞKUR, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (ESOB), Samsun Muhtarlar Dernek Başkanlığı destekleriyle kuruldu. GENİŞ BİLGİ İÇİN TIKLA

Düzenlenen ( MEMGE) Okulu’nun dönem sonu sertifika töreninde heyecan bir hayli yüksekti. MEMGE sertifika törenine, başta Samsun Valisi Osman Kaymak, İlkadım Kaymakamı, İlkadım Belediye Başkanı, Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice bazı Samsun milletvekilleri, oda başkanları, dernek başkanları, Üniversite ve bazı sendikalar gibi bir çok kurum ve kuruluşlar katıldı.

KURS DEĞİL BİR OKUL HALİNE GELDİK

İlk olarak konuşmacı olarak kürsiye gelen Samsun Lokantacılar, Pastacılar, Tatlıcılar ve Pideciler Başkanı İsmail Balcı, burada yaptığı konuşmada, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’a desteklerinden dolayı teşekkür ederek şöyle dedi; "Bu yola ilk çıktığımızda kursumuzu hayata geçirebileceğimiz bir mekan bile yoktu. Ancak sonrasında birlikte el ele vererek ve Vekilimiz Fuat Köktaş ve Erdoğan Tok Başkanımızın bitmeyen destekleri ile 5. Dönem kursunu tamamlayan bir kurs haline geldik. Mesleki eğitimde 350’den fazla mezun verirken bir yandan da Hijyen Eğitimi Kursumuzdan 1250, Girişimcilik Kursumuzdan da 550 mezun verdik. Artık sadece bir kurs değil bir okul haline gelen kursumuzun her zaman maddi ve manevi destekçimiz olan AK Parti Samsun Milletvekilimiz Fuat Köktaş’a, İlkadım Belediye Başkanımız Erdoğan Tok’a kursiyerlerimiz adına teşekkür ederim”dedi.

MEMGE TÜRKİYE'YE ÖRNEK

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice, MEMGE'den övgüyle bahsederek şöyle konuştu: “Samsun’da açılan ve tüm Türkiye’ye örnek olan bu kursu tüm şehirlerimizde gurur duyarak bahsediyoruz. Gerçekten iftihar edilecek bir eğitim programı. Mesleki olarak gençlerimizi eğiterek sektörde yetiştiren bu eğitim kurumumuz büyük bir ihtiyacı karşıladı. İnşallah daha da genişleyerek devam ederek. Tebrik ediyorum” 

“MEMGE İSTİHDAMDA GURUR KAYNAĞIMIZ”

Cumhur İttifakı Adayı İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, MEMGE’nin bugünkü geldiği başarısıyla büyük gurur duyduğunu belirterek yaptığı konuşmada;  “En fazla haz duyduğum hizmetlerimizden birisi MEMGE. İstihdam garantili olarak açtığımız  ve sektöre esnaf yetiştiren aşçılık okulumuz MEMGE Türkiye’de birçok ile gösteriliyor. Aşçılık Okulu’nda aşçı yardımcısı, pasta yardımcısı, pideci ve servis elemanı yetişiyor. MEMGE, istihdamın yanı sıra kalifiye eleman yetiştirme açısından büyük bir eksiği tamamlıyor. Gençlerimiz iş sahibi oluyor. Bu kursta İsmail Balcı kardeşim olmazsa bu başarı olmaz. Yeni dönemde bayanların ve gençlerin istihdamına ve iş sahibi olmasına yönelik yeni projeler hazırladık.” dedi.

 “İSTİHDAM PROGRAMLARINI ÖNEMSİYORUZ”

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Hükümet olarak ara eleman yetiştirilmesini çok önemsediklerini ifade ederek, , “Mesleki eğitim çok önemli. Genç kardeşlerimizin hayata hazırlanmasında bu okulumuz çok faydalı eğitimler vermekte. MEMGE’yi fiziki olarak daha geniş mekanlara bu işi taşımalıyız.” dedi.

VALİ KAYMAK, “MEMGE’NİN VARLIĞI ÇOK ÖNEMLİ”

Samsun Valisi Osman Kaymak, Gençleri istihdam eden, iş sahibi yapan böyle kursların varlığı ile gururlandıklarını dile getirerek şunları söyledi: “ Mesleği olmayana iş bulmak çok zor. Bu manada  bu okulun varlığı çok önemli. Gençlerin mesleki vasıf kazanarak sektörde işe yerleştirilmesine aracı olan bu okula katkı, emek ve destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Samsun İl Müftülüğü Konferans Salonunda düzenlenen sertifika törenine Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Denetim Kurulu Başkanı Lütfi Çebi, Samsun Üniversitesi Prof. Dr. Mahmut Aydın, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik, Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tekin Balcı, Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü İsmail Kasapoğlu, SGK İl Müdürü Ünal Kaya, Ticaret İl Müdür V. Cemil Kocaoğlu, Veteriner Kontrol Araşt. Enst. Müdürü İsmail Aydın, İŞKUR İl Müdürlüğü, Müdür Yardımcıları Köksal Kır ve Sait Gül, MHP Samsun İl Başkanımız Abdullah Karapıçak, AK Parti İlkadım İlçe başkanımız Oktay Avcılar, AK Parti Kadın Kolları Başkanımız Halime Kesmen, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı, 2 Nolu İş Sendikası Başkanımız İbrahim Uzun, Mobilyacılar Odası Başkanı Cengiz Gürtan, Berberler Odası Başkanı Zabit Pilan, Sıhhı Tesisatçılar Odası ve Samsun-Atakum Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, Pazarcılar Odası Başkanı Muhammet Yazıcı, Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ahmet Akbaş, Anahtarcılar Odası Başkanı İsmail Mutlu, Elektrik ve Elektrikçiler Odası Başkanı Osman Saka, Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, Ayakkabıcılar Odası Başkanı Adnan Konaş, Terziler Odası Başkanı Turgay Karadeniz, Memur Sendikaları Konfedarasyonu Samsun İl Başkanı Hamdi Yıldız, Ordu Lokantacılar ve Aşçılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Kaya, Söke Lokantacılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Mehmet Gül, Bafra Lokantacılar Odası Başkanı Doğan Karafazlıoğlu, TFF Samsun Bölge Müdürü İbrahim Güven, Basın İlan Kurumu (BİK) Samsun Şube Müdürü Mustafa Bayraktar, Samsun Ülkü Ocakları Başkanı Aslan Kösef, STK Temsilcilerimiz, Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk, 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, Muhtarlar, İlçe kamu kurum müdürleri, kursiyerler ve aileleri katıldı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P