Samsun Belediye Başkan Adayları Bu Konuya Kulak Versin

Samsun‘umuzda kaç tane “Amisos” başlığını taşıyan resmî ve hususî kuruluş var? Bunların hangisi Türk kimliğini içerisinde barındırıyor? Yazarımız M.Halistin Kukul, Belediye Başkan adaylarına neden bu konuyu gündeme taşımadıklarını soruyor.

Samsun 04.03.2019, 16:37
Samsun Belediye Başkan Adayları Bu Konuya Kulak Versin

Samsun’da, millî kültürü diri tutacak, seneler önce yapılan ve ona katkı sağlayacak Merkez Site Câmisi’nden, İsâ Baba, Kılıç Dede ve Seyyid Kudbiddin Câmive Külliyesi’nden başka görünür fazla bir faaliyet mevcut olmadığını belirten M.Halistin Kukul, "Samsun, güzîde bir şehrimizdir. Ona, bu güzîdeliği kazandıran şey, onun tabiî değerleri yanında, târihten gelen şanlı güzellikleri; câmileri, hanları, hamamları, çeşmeleri, mânevî şahsiyetleridir." dedi.

Samsun’ ismini, şehre Selçuklu Türkleri verdiğini,. Amisos, M.Ö. 8. asırda, İyonyalı Miletlilerin kurduğu küçük bir ticârî koloni olduğunu yazarak, "Bu koloninin öncesinde ve  zamanında-ki, kısa bir zamandır- Samsun’da, Hititler,KimmerlerPerslerPontuslarRomalılar ve Bizanslılar da yaşamaktaydı. Türkler; Samsun’a veya Anadolu’ya Malazgirt’le gelmemişlerdir. Bu tarihte, Anadolu’da Türk hâkimiyeti kurulmuştur. Bugün, ne hazîndir ki, ‘Amisos’ kelimesi öne çıkarılmaktadır. Yanlıştır!.. dedi.

SAMSUN'DA AMİSOS İLE BAŞLAYAR İSİMLER...

Amazon heykeliAmazon köyü, Amazon Trabzon ekmeği, Amazon festivali, Amazon köfte, Amazon pide, Amazon bar, Amazon eğlence merkezi, Amazon center, Amazon balo salonu, Amazon Ulusoy kompleksi, Amazon diyârı, Amazon parkı, Amazon kanalı, Amazon kadınları (zâten erkekleri mevcut değildir, bu nasıl iştir demeyiniz), Amazon kenti, Amazon rölyefleri, Amazon adası, Amazon elektrik ve aydınlatma, Amazon şehri Samsun, Amazon dansçıları, Amazon sokağı, Amazon bebekleri, Amazon pilavcısı, Samsun Büyükşehir Belediyesi Amazon Doğal Ürünler ve Hediyelik Eşya Satış Merkezi ve son olarak da, Amazon Çarşısı..."

M.Halistin Kukul bir mesaj vererek şöyle dedi:

Başlık olarak aldığım ifadeler, sanılmasın ki bu kadardır...Aslında, bu kadarı bile yetmektedir. Yalnız şunu ifade edeyim ki, kim ki, yüzüncü yılda ve bir mahallî seçim öncesinde, Türk kültürünün çok uzağında bulunan ve bize, büyük paralara malolan bu ucûbeleri kaldırmayı taahhüt ederse, kendisine müteşekkir kalacağım.

M.Halistin Kukul'un Belediye Başkan Adaylarına mesaj niteliğinde olan  yazısının devamı şöyle

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
20°
orta şiddetli yağmur