Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali, Yeşilçam’ın dört yapraklı yoncasından biri olan usta sanatçı Hülya Koçyiğit’i ağırladı. Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirilen söyleşi sırasında kuvvetli bir yağmur başladı. Hülya Koçyiğit ve Sinema Genel Müdürü Birol Güven, Şanlıurfalıları sahneye davet ederek, programın ara vermeden devam etmesini sağladı. Bu içten davranış, Koçyiğit’in Şanlıurfalıların gönlünde bir kez daha taht kurmasına neden oldu.
Koçyiğit, söyleşisine başladığında, “Birbirimizi anladıkça, bir arada oldukça, birbirimize sevgimizi gösterebildikçe güzelleşiyor hayat. Hepiniz hoş geldiniz, çok mutluyum. İyi ki beni davet ettiniz. Tabii ki Urfa’ya ilk gelişim değil, defalarca Urfa’yı ziyaret ettim. En son geldiğimde de Göbeklitepe’yi ziyaret etmek nasip olmuştu. Ama şimdi tekrar geleceğim, bu sefer de Karahantepe için geleceğim, onu da çok merak ediyorum. Fırsat buldukça zaten geliyorum daha önceki gelişlerimden biri İsot Festivali’ydi. Gerçekten Urfa çok bereketli, çok severek geldiğim bir şehrimiz hepiniz tekrar hoş geldiniz” ifadelerini kullandı.![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2024/05/665262daabcdf.png)
![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2024/05/66526178713ef.png)
Eğitim Hayatı ve Sinemaya Başlangıcı
Türk sinemasının en önemli isimlerinden Muhsin Ertuğrul ile tanışmasını anlatan Koçyiğit, “Ailede de tiyatro faktörü vardı, Muhsin Ertuğrul çok sevgiyle karşıladı beni ancak ‘Yetenek yeterli değil’ dedi, ‘Yetenek Allah tarafından verilmiş bir armağan ama bunu çalışarak eğiterek büyütmeliyiz, çocuğun mutlaka eğitim görmesi gerekir, alaylı olmasın Hülya mektepli olsun’ dedi ve Ankara’ya bu sefer tiyatro eğitimi görmek için gittim iyi ki gitmişim…” dedi.Yarışmayı Ben Değil, Ajda Pekkan Kazandı
Metin Erksan’ın ricasıyla SES dergisi yarışmasına katıldığını belirten Koçyiğit, “Hala SES dergisi yarışmasını kazanarak sinemaya girdiğim yazıyor internette ama bu yanlış. Büyük üstadımız Metin Erksan Susuz Yaz adlı bir romanı senaryolaştırıyorken benim küçük kardeşimle bir film yapmaktaydı. O yaz okul tatili ben de kız kardeşimi ziyarete gitmiştim. Annem büyük bir iftiharla ‘Benim büyük kızım oyuncu olmak için eğitim görüyor Ankara’da’ diye benden söz edince Metin Bey Susuz Yaz’daki Bahar gelini rolünü benim için düşündü. Ama o yıllarda bir yıldız adayının tanıtılması gerekiyordu ve büyük bir şans eseri SES mecmuası yapımcılarla bir anlaşma yapmış, kazanan yıldıza 6 film için anlaşma yapmak üzere… ‘Bu yarışmaya senin geleceğin için girmeni istiyorum’ dedi bana. Böylece yarışmaya girmiştim ama sevgili Ajda Pekkan kazanmıştı. İyi ki de kazanmış Ajda Pekkan, bizim için süperstarların da starı benim çok sevgili arkadaşım, değerli dostum, gerçekten sahnelerin çok büyük bir yıldızı oldu” ifadelerini kullandı.![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2024/05/665262daabcdf.png)