Alexa


Ak Partili Delican; Davul da Tokmak da Halkın Elinde

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nu Kastederek; "Cumhurbaşkanlığı Sisteminin söylediği ile uzaktan yakından ilgisi yok. Davul da tokmak da halkın elinde olacak" dedi.

Siyaset 05.03.2017, 13:13
Ak Partili Delican; Davul da Tokmak da Halkın Elinde

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir'de söylediği bir söze tepki göstererek; "Bir başkan olsun, elinde de sopa olsun, birisi aykırı bir düşünce söylediği zaman kafasına vursun diyorsa evet oyu kullansın" sözlerine tepki gösterdi. Delican, "Diliyle dövdüğünün farkında değil. Cumhurbaşkanlığı Sisteminin söylediği ile uzaktan yakından ilgisi yok. Davul da tokmak da halkın elinde olacak" dedi.

DAVULDA TOKMAKTA HALKIN ELİNDE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde bir sopanın olduğunu ama adının tokmak olduğunu, onun da milletin elinde olacağını belirten Delican, Kılıçdaroğlu'nun düşüncelerini savunurken karşısındaki için nedense bir şiddet dili, bir şiddet metaforu kullanmayı sevdiğini, bir padişahlık, diktatörlük nakaratı tutturduğunu ifade ederek; "'hayır'cı olabilirler ama mübalağa yapmak ve mübalağayı da aşan iddialarla ortaya çıkmak geri teper. Savunduğumuz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde tokmak da davul da halkın elinde olacak. Cumhurbaşkanını da yürütmenin başı olarak halk seçecek, yasaları çıkaracak milletvekillerini de" dedi.

BU BİR SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİDİR

"Yakında, cumhurbaşkanlığı için kişiselleştirmelerine devam ederse şaşırmam. İtirazlarına dayanak olsun diye yalan yanlış, gerçek dışı benzetmelere, had hudut tanımayan bir dile  fazlaca meyletmiş durumdalar" diyen Delican; İzmir hassasiyetleri üzerinden siyaset yapmaktan usanmadıklarını belirterek; "Sistem değişikliğinin maddelerini açıp okumuş olsalar bile işe yaramıyor. Ama biz de şunu söylemekten usanmayacağız; bu bir rejim değildir. bir sistem değişikliğidir, hatta reformudur. Ve bu reform; bir sopa yapıyorsa, halkın eline veriyor. İşlerine gelmeyen bu mu yoksa? 16 Nisan'da da halkın huzura çıkarılan, oluruna sunulan sistemde bugün dokunulmaz olan cumhurbaşkanına yargı yolu açılıyor. Kanun çıkaramıyor. Karar verme yetkilerinde ise temel hak ve özgürlükler yok. Üstelik icraatın başı olarak meclisin onayı olmadan kaynak kullanamıyor, bütçe planı uygulayamıyor. " dedi.

ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN

Bülent Delican, Kılıçdaroğlu'nun gençlerin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile tuzağa düşürüleceği iddiasını Gülünç bularak, "Gençleri vekil olarak kim seçecek? Yine halk. Cumhurbaşkanı, bakan, vekil mi atayacak ki çocuğunu atasın. Meclise, AK Parti sıralarına baksın; milletin seçimiyle gelen gencecik esnaf, memur, işçi çocukları var. Allah aşkına elinizi vicdanınıza koyun, bu kadar da ileri gidilemez. Çiftçinin, memurun, bakkalın, manavın kendisi de var, çocukları da. Hepsini milletimiz seçti. Yine öyle olacak" diye belirtti.
 
 

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P