Başkan Cıgalı, İstiklal Marşının Kabulü Dolayısıyla bir Mesaj Yayınladı

İlk Parti Samsun il başkanı Gökhan CIGALI, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü münasebetiyle ilgili bir mesaj yayımladı.

Siyaset 12.03.2021, 10:13 12.03.2021, 12:45
Başkan Cıgalı, İstiklal Marşının Kabulü Dolayısıyla bir Mesaj Yayınladı

"İstiklal Marşı, emperyalizme karşı verilen Milli Kurtuluş Savaşının en zorlu döneminde yazıldı." ifadelerini kullanan İlk Parti Samsun il başkanı Gökhan CIGALI, yazılı basın açıklamasında,  İstiklal Marşımızın kabulünün 99. yıl dönümünde, "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!" diye dua eden milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum." ifadelerini kullandı.

İngiliz emperyalizminin güdümünde Küçük Asya'nın fethine soyunan Yunan Ordusu, Anadolu'nun merkezine ilerlemektedir.

Mustafa Kemal Paşa'nın, askerlik onuru ve savaş hukukunu hiçe sayarak, sivil halka yönelik vahşi katliamları nedeniyle; "katiller sürüsü" dediği Yunan Ordusunun asıl hedefi, Milli Mücadelenin kalbi Ankara'dır.

İngiltere'nin asıl amacı ise Türk Milletini Sevr'e razı etmek için Yunan sopasını kullanmaktır. Milli Mücadelenin hukuki ve siyasal meşruiyetinin dayanağı, yasama organı TBMM'de Ankara'da faaliyet göstermektedir. Ulusumuzun var olma ile yok olma çizgisinin böylesine iç içe geçtiği bir dönemde görev yapan Gazi Meclisin gazi vekillerinden birisi de Mehmet Akif Ersoy' dur. 1921 yılı başlarında Ankara, işgal İstanbul'unun mütareke hükümetlerine karşı Anadolu üzerinde otorite mücadelesini sürdürürken, bir taraftan Yunan ilerleyişine direnmeye çalışmakta, diğer yandan da, işgalcilerin kışkırttığı ihanet isyanlarını bastırmaya çalışmaktadır.

TBMM'nin, Milli Mücadelenin böylesine zorlu bir döneminde açtığı 500 lira ödüllü İstiklal Marşı yarışmasına, Mehmet Akif Ersoy'un niçin katılmadığını herkes merak etmektedir. Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey, dostu Mehmet Akif Ersoy' a katılmama nedenini sorar. Cevap kısa ve yalındır: Ben milletim için yazacağım marş için para almam, alamam!

Kazanması halinde para ödenmemesi şartının kabulü üzerine M. Akif Ersoy yarışmaya katılır ve gelen 724 eser arasında birinciliğe layık görülen onun şiirdir! M. Akif Ersoy, TBMM'nin 12 Mart 1921 günlü oturumda oybirliği ile Milli Marş olarak kabul ettiği şiirini "Kahraman Ordumuza" adamıştır. İstiklal Marşı, mazlum ve onurlu bir milletin, kendisini esaret altına almak isteyen zalimlere isyanı ve meydan okumasıdır.

Yokluk ve yoksulluğun, işgalci zulmünün Anadolu'yu kasıp kavurduğu zorlu günlerde verilen özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin, milli şuur ve milletin müşterek vicdanının sesi olan İstiklal Marşı, ülkenin semalarında sonsuza kadar yankılanmaya devam edecektir.

"RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM"

Cıgalı"Cephede kahraman ordumuzun azmi ve inancı, Anadolu topraklarında aziz milletimizin kararlılığı ve vatan aşkıyla kaleme alınan İstiklal Marşımız, kurucu bir metindir. İstiklal Marşımız, İstiklal Harbi tamamlanmadan, savaş sürerken yazılmış adeta harbe yön vermiş, Türkiye'nin istikametini belirlemiştir. İstiklal Marşı ülkemizin kuruluşu esnasında tam manasıyla "yol haritası" işlevi görmüştür. İstiklal Harbi'ni yürüten Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin iradesi, kararlılığı; askerimizin cephedeki fedakarlığı, azmi, vatan aşkı İstiklal Marşı'na çok net yansımıştır. Değerlerimiz, medeniyet birikimimiz, inancımız, milletimizin tarihteki yürüyüşü İstiklal Marşımızın mısralarında vücut bulmuştur. İstiklal Marşı 99 yıl önce yazılsa da idealleri, hedefleri bakımından aslında milletimizin tarihi kadar köklü; ufku, kapsayıcılığı, kurucu metin vasfıyla geleceğimizi şekillendirecek kadar yenidir.

Tarihinin her döneminde bağımsızlığına ve vatanına yönelen tehditlere birlik ve beraberliğinden ödün vermeden karşı koyan aziz milletimiz, inanıyorum ki Mehmet Akif'in İstiklal Marşı ile ortaya koyduğu değerlerimize her zaman sahip çıkacak; ortak sesimiz, ortak vicdanımız olan İstiklal Marşımızı ilelebet muhafaza edecektir. İstiklal Marşımızın kabulünün 99. yıl dönümünde, "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!" diye dua eden milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
ayhan sevcen 7 ay önce
İlk Parti Başkanı Gökhan Cıgalı Bey'i bu duyarlılığından dolayı çok teşekkür ederiz. Samimi dille yapılan her türlü siyasete varız.
banner442