Alexa

CHP'li'Gürer Sigara Zammını Sordu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sigara satışına getirilen vergi artışının tüketime etkisine ve kaçak sigara kullanım miktarına ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soru yöneltti. Cevap, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan geldi.

CHP'li'Gürer Sigara Zammını Sordu

Sigara zammıFuat Oktay'a soran CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, cevabı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan aldı.Hükümetin sigaradan alınan vergileri arttırmasına paralel olarak sigara satışlarında azalma görülmekte midir? şeklinde Gürer'in soruna karşıt, Bakan Albayrak: “Yasadışı sigara yakalama rakamlarında artış, kaçak sigara kullanım oranlarında ise düşüş yaşanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Geçen günlerde sigara fiyatlarında paket başına 3 liraya varan artış gerçekleşti. CHP’li Gürer’de sigaraya gelen zamların tüketime etkisini ve artan fiyatların kaçak sigara kullanımını artırıp arttırmadığını yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, şu soruları sordu:

  • “Hükümetin sigaradan alınan vergileri arttırmasına paralel olarak sigara satışlarında azalma görülmekte midir?
  • 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında ülkemizde tüketilen sigara miktarı ne kadardır?
  • 2009 ve 2018 yıllarında sigaradan alınan vergi oranları nedir?
  • Artırılan vergilerle beraber kayıt dışı kaçak sigaraların tüketimindeki artışla ilgili bir araştırma yapılmış mıdır?
  • Yapıldıysa kaçak sigaralardan dolayı devletin yaşadığı vergi kaybı ne kadardır?
  • 2009 ve 2018 yıllarında ele geçirilen kaçak sigara miktarları yıl bazında ayrı ayrı olmak üzere ne kadardır?
  • Ülkemizdeki tütün üretimi miktarı 2009 ve 2018 yıllarında ayrı ayrı olmak üzere ne kadardır?
  • Ülkemizde en çok hangi illerde tütün üretimi yapılmaktadır?

Bu sorulara cevap; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan geldi.

Kaçak Sigara Kullanım Oranında Düşüş Yaşanıyor

“Ülke genelinde yapılan yaygın ve yoğun denetimler neticesinde yasadışı sigara yakalama rakamlarında artış, kaçak sigara kullanım oranlarında ise düşüş yaşanmaktadır.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tütün mamulleri sektöründe faaliyet gösteren, üretici ve/veya ithalatçı firmaların takibine yönelik olarak 2007 yılından itibaren Bandrollü Ürün İzleme Sisteminin uygulandığını hatırlattı.

Bakan Albayrak, “Ülke genelinde yapılan yaygın ve yoğun denetimler neticesinde yasadışı sigara yakalama rakamlarında artış, kaçak sigara kullanım oranlarında ise düşüş yaşanmaktadır” dedi.

Bakanın Cevabı Aslında Bir İtiraftır

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuyla ilgili bir açıklama yaparak şunları konuştu:

“Bakan yanıtında görüldüğü üzere, yasa dışı sigara yakalama rakamlarında artış görülmüş. Bakanın bu cevabı esasen kaçak sigaranın ülkemizde varlığının itirafı gibidir. Kaçak sigara ülkemize nereden, nasıl, hangi yollarla gelmektedir? Ayrıca sorularımız yanıtlansa gerçek açığa çıkacaktı. Halkın ve Milletvekilinin bilgi edinme hakkı ne yazık ki bu tür yanıtlarla suiistimal ediliyor. Veriler eğer saklanıyorsa orada sorunun varlığı gizlenmek isteniyor demektir. Kaçak sigaranın yakalanması, kaçak sigara kullanımı azaldı sonucunu vermez. Kaçak sigara kullanımının azaldığı ispatı nedir? Bakan yanıtları, sorulara açık yanıt verilinceye kadar anlamsızdır” dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2019, 14:25
YORUM EKLE