Alexa

'Çocuklarımızın sırtına yüklenen borç daha da artmıştır'

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreteri İsmet BÜYÜKATAMAN, AKP’nin aldatıcı ve kandırıcı politikalarının kendisini sadece ülke siyasetinde değil yerel siyasette de gösterdiğini söyledi.

'Çocuklarımızın sırtına yüklenen borç daha da artmıştır'

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreteri  İsmet BÜYÜKATAMAN, AKP’nin aldatıcı ve kandırıcı politikalarının kendisini sadece ülke siyasetinde değil yerel siyasette de gösterdiğini söyledi.

Büyükataman'ın açıklaması şöyle:

AKP’nin aldatıcı ve kandırıcı politikaları kendisini sadece ülke siyasetinde değil yerel siyasette de göstermektedir. Seçimler öncesi çeşitli gayrıresmî kurnazlıklarla ötelenen ekonomik kötü gidişat patlamayı dolarda yapmış ve doğmamış çocuklarımızın sırtına yüklenen borç daha da artmıştır.

Üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz ki güzel Bursa’mız, asgari ücretle yaşam mücadelesi veren Bursa’mız, öğrenci servislerine mahkûm edilen Bursa’mızda ulaşım ücretlerine %11.3’lük bir zam yapılmıştır.

Yapılan zamların ardından Bursa'da otobüse biniş ücreti 2 lira 20 kuruştan 2 lira 50 kuruşa, indirimli tarife ise 1 lira 45 kuruştan 1 lira 65 kuruşa çıkarıldı. Bursaray'da ise 2 lira olan biniş ücreti 2 lira 25 kuruşa, indirimli tarife ise 1 lira 35 kuruştan 1 lira 50 kuruşa çıktı.

Büyükşehir Belediyesi acaba asgari ücretliye %6, memura %3 zam yapıldığından habersiz midir? İktidarın kaşıkla verip kepçeyle alan politikaları AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı’na örnek mi olmaktadır?

Temmuzda 50 TL zam alacak bir asgari ücretlinin 5 gün işe gittiği düşünüldüğünde ayda 12 TL, bir çocuğunun da otobüsle okuluna gittiğini düşündüğümüzde 6 TL ek yük getirecektir. 50 TL’lik zammın 18 TL’sini ulaşım zammına veren asgari ücretlinin elinde zamdan 38 TL kalacaktır ki eli kulağında olan elektrik ve doğal gaz zamlarına ve tüketim mallarına yapılacak olan zamlara bu 50 TL yetmeyecektir.

Zamlar, çalışanların ekonomik açıdan bir rahatlama sağlamaları için yapılmaktadır. Peki, bu tabloda rahatlama nerededir? Rahatlama bir yana asgari ücretli vatandaşlarımız çoktan son deliğine çektiği kemerine bir delik daha açtırmak zorunda kalacaktır.

Memur ve emeklinin durumu da çok farklı değildir.

Genellikle kısa mesafeli yolculukların yapıldığı, mesafelerin çok uzak olmadığı Bursa’mızda zaten pahalı olan ulaşımın bu zamla vatandaşlarımıza büyük bir yara vereceği muhakkaktır.

Yapılan zamdan dolayı Büyükşehir Belediyesini kınıyor ve zammın yeniden görüşülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 23:36
YORUM EKLE