Hükümetten Sefer Görev Emriyle İlgili Flaş Açıklama

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, özel harekatın Afrin'e girmesinin yeni mücadele için bir hazırlık olduğunu söyledi. Bozdağ, şu anda sefer görev emri olanların bölgeye gitmesine ihtiyaç olmadığını ifade etti.

Siyaset 26.02.2018, 14:07 26.02.2018, 14:29
Hükümetten Sefer Görev Emriyle İlgili Flaş Açıklama

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, katıldığı bir televizyon kanalında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bozdağ, Salim Müslüm'ün yakalanmasıyla ilgili, "Salih Müslim bildiğiniz gibi Türkiye’de işlenen bazı suçlardan dolayı soruşturma kapsamında soruşturulan şüphelilerden olduğunu belirtti. Salim Müslim'in Hakkında kuvvetli deliller bulunduğunu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma yürütüldüğünü hem Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, hem 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hakkında verdiği yakalama kararları olduğunu söyledi.

Salih Müslim Çekya’da yargı önüne çıkarılacak


Bozdağ, "Salih Müslim'i Türk İnterpol'ü bunu doğrudan Çekya İnterpol’ünden talep etti. Geçici olarak yakalanması ve geçici tutuklanması ve akabinde Türkiye'ye iadesi talebi ile bu talebini muhataplarına iletti ve onlarda gerekeni yaptılar yakaladılar ve gözaltına aldılar. Daha sonra Türkiye'nin Prag Büyükelçisi bunu resmi kanaldan da öbürü de resmi ama şifahi olarak yapılan bir talep, bu sefer yine açıkça resmen bu konuda adım atılması talep edildi Türkiye'ye. Önce geçici tutuklanması sonra da Türkiye'ye iadesi talep edildi. Şu anda bununla ilgili aramızdaki sözleşme gereği yapılması gereken usule ilişkin bazı işler var. Adalet Bakanlığı geçici tutuklama talebini içeren ve arkasından iade talebini içeren dosyayı Çekya’ya iletmesi gerekiyor ve Adalet Bakanlığı elindeki dosya üzerinden hazırlıklarını tamamladı ve bu dosya dün itibariyle Çekya adli makamlarına iletildi. Bugün de zannedersem Salih Müslim Çekya’da yargı önüne çıkarılacak ve yargı bu konuda bir karar verecektir. Türkiye olarak bizim talebimiz terör örgütünün yöneticisi olan, elebaşı olan ve halen Türkiye'ye karşı ve terör faaliyetleri içerisinde bulunan Salih Müslim’in aramızdaki hukuk gereği Türkiye'ye iade edilmesini sağlanmasıdır. Beklentimiz o yöndedir, talebimizde oy yöndedir ve bu konuyla ilgili görüşmeler de ayrıca devam etmektedir. Umarız olumlu bir karar çıkar" dedi.


Sefer Görev Emri 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "sefer görev emri olanlar hazır olsun" açıklamasına ilişkin ise Bozdağ, "Cumhurbaşkanımızın o açıklamasının içerisinde şu da var. Ama şuan da buna ihtiyacımız yok. Afrin'e sefer görev emri olanların gitmesine ihtiyacımız olmadığını da Cumhurbaşkanımız konuşmasının içerisinde açıklıyor. Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, bakanlarımızın olduğu programlarda Afrin gündeme geldiği zaman vatandaşlarımız bizi de Affeyle götür diyor. Cumhurbaşkanımızın programlarında daha yüksek bir sesle cumhurbaşkanımız bizi Afrin'e götür, Reis bizi Afrin'e götür şeklinde insanların bu harekata hem destekleri hem de oraya girme gitme istekleri var. Cumhurbaşkanımız tabi bu desteklere teşekkür ve girme isteklerine karşı da onlara verdiği bir cevaptır. Kendi açıklamasının içinde olduğu gibi şu anda sefer görev emri olanların bölgeye gitmesine ihtiyaç bulunmamaktadır. Türk Silahlı kuvvetlerimiz Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi bugünkü imkan ve kabiliyetleri ile bu Harekatı da Fırat kalkanı Harekatı'nda olduğu gibi başarıyla tamamlama güç ve kudretine sahiptir. Bizim duamıza ihtiyaçları var. Biz onlara dua edelim ve birliğimizi dirliğimizi muhafaza edelim bozmak isteyenlere fırsat vermeyelim. Allah'ın yardımı muhafazası izni milletimizin dua ve desteği ile kahraman Mehmetçiklerimiz beklediğimiz sonuçları kısa sürede İnşallah elde edecektir" diye konuştu.

“BBP yerli ve milli olan ittifakın içinde yer alacaktır"


Büyük Birlik Partisi'nin ittifakta nasıl yer alacağına ilişkin, "Mustafa Destici geçenlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la bir görüşme yaptı. Destici’de ittifakta yer alacağını ifade etti. Nasıl yer alacağını konuşmak için şu anda erken. Vakti gelince konuşulacaktır. BBP yerli ve milli olan ittifakın içinde yer alacaktır" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)