İmamoğlu ile "Demokrat Ülkücüler'' Buluştu!

CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, Şişli'de bir otelde kendilerini ''Demokrat Ülkücüler'' olarak tanımlayan grupla bir araya geldi. Peki bu demokrat Ülkücüler kimdir?

Siyaset 19.06.2019, 17:43
İmamoğlu ile "Demokrat Ülkücüler'' Buluştu!

İBB Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Şişli'de ''Demokrat Ülkücüler'' olarak kendilerini tanımlayan insanlarla bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantı ardından açıklama yapan İmamoğlu, ''Biz, kapsayıcı, herkese bu şehrin insanı gözüyle bakan, etnik köken ve inanç ayrımı yapmaksızın herkesi kucaklayan bir demokrat yönetim anlayışıyla göreve layık olduğumuzu düşündük ve ifade ettik. Kendileri de bize, destek olma konusundaki fikirlerini beyan ettiler'' dedi.

Geçmişte siyasette aktif rol alan ancak hiçbir siyasi partiyle bağı bulunmayan ve kendilerini, ''demokrat ülkücüler'' olarak tanımlayan bir grupla Şişli'de bir otelde bir araya gelerek, toplantı basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin'nde eşlik ettiği toplantıda ardından basın toplantısı düzenlendi.

İlk konuşmayı yapan İlk konuşmayı ''Demokrat Ülkücüler'' adına Recep Küçükizsiz yaptı. Küçükişsiz, "Biz, ülkücüler iktidarın başta dini istismarı olmak üzere israf, adam kayırma, yolsuzluk, dar kadroculuk ve toplumu kamplara bölen uygulamalarına şahit oldukça ata buyruğundan ne kadar uzaklaştığımızı üzülerek fark ediyoruz. Emanete sahip çıkmanın gereği, mağdur ve mazlum durumundaki Ekrem İmamoğlu'nu bizzat amcasının ülkücü arkadaşları ve onunla aynı değerleri paylaşan ülküdaşları olarak hiçbir parti mensubiyeti taşımaksızın, seçimlerde oylarımızzı vererek destekleyeceğimizi kamuoyuna alenen ilan ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"Elbette karşılıklı fikir alışverişinde bulunabiliriz"

İstanbul Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ise kapalı geçen toplantı ile ilgili yaptığı açıklamada; "ülkücü camianın değerli üyeleriyle hem karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk hem de İstanbul'un eksiklerini, sıkıntılarını konuştuk. Aynı zamanda, yaşadığımız bu ikinci seçimin sadece yerel bir seçim değil, bir demokrasi mücadelesi olduğunun altını çizdik. Bu yönleriyle fikir birliğine vardığımız birkaç hususu belirmek istiyorum. Öncelikle, milli ve manevi değerlerimizin elbette sohbeti yapılabilir, elbette karşılıklı fikir alışverişinde bulunabiliriz ama bizim için asla bir siyasi malzeme olmayacaktır. Bu anlamda biz milletimize ve bizi bir arada tutan değerlerimize güveniyoruz. Bunların, siyasi artı noktasında da hiçbir parti tarafından kullanılmamasını, konuşulmamasını, duyguların yarıştırılmaması gerektiğini belirttim. Bu konuda da aslında aynı fikre sahibiz katılımcılarla. Bu bir yerel seçimdir ve İBB'nin bugün yaşadığı sorunlardan, partizanlıktan, israftan, sadece İstanbul'u ve İstanbulluyu değil, bir avuç insanı düşündüğü kavramlardan kurtulması içindir." dedi.

ÜLKÜCÜ CAMİAYA TEŞEKKÜR

''Demokrat Ülkücüler'' kendilerini ifade eden bir grubun destek olma konusundaki fikirlerini beyan ettiklerini dile getiren İmamoğlu; "Demokrasi mücadelesi kısmında da seçme hakkını kullananların haklarının gasp edildiği hukuka aykırı dönemin sona erdirilmesi noktasında yaşadıklarımızı ifade ettik. Desteklerini ifade ettiler. Çok teşekkür ediyoruz ülkücü camiaya, burada olan temsilcilerine. Toplumun her kesimini temsil edecek bir belediyecilik anlayışı bizim yol haritamızdır.'' dedi.

DEMOKRAT ÜLKÜCÜLER NEDİR?

İmamoğlu'nun "Demokratik Ülkücüler" adı altında bir grupla bir araya gelmesini değerlendiren sosyal medya sakinleri, "bazı basın organları İstanbul'da ülkücülerin İmamoğlu'na destek verdiği yönünde bir algı çalışması mı yapıyor?" şeklinde soruyor. Ülkücü zaten yeteri kadar demokrat olduğunu ülkücülerin bir bütün olduğunu ve üç beş kişinin bir araya gelerek yaptıkları kapalı ortamda ki bir görüşmeyi büyütmenin ve ülkücülere maletmenin hiç bir anlamı olmadığı yönünde tepkiler yükseliyor.

"DEMOKRAT ÜLKÜCÜLER" İÇİ BOŞ BİR KAVRAMDIR

Konuyla ilgili Twitter dan bir paylaşımda bulunan Gazete2023 Genel Yayın yönetmeni ve Yazarı Müjdat Öztürk, DEMOKRAT ÜLKÜCÜLER sözüne tepki göstererek şöyle dedi: "Ülkücülük önüne arkasına herhangi bir kavram eklenebilecek bir sıfat değildir. Farklı tercihlerde bulunacak insanlar tercihlerini Ülkücülük üzerinden koymak yerine bu tercihi anlamlı kılacak kitlesel destekleri üzerinden koymalıdır. Aksi halde bağımsız ülkücüler, demokrat ülkücüler gibi ekseni kaymış iğdiş edilmiş kavramlarla orta yerde kalmak kaçınılmazdır. Ayrıca "Ülkücüler" kavramı bir genelleme içerdiği için bütün Ülkücüleri kapsayıcı bir iddiadır ki, bu iddiada bulunanlar bütün Ülkücüleri temsil etmediği için içi de boş bir iddiadır. Dolayısıyla ne yaparsak yapalım nasıl davranırsak davranalım bir siyasi mücadelenin özel ismi olan "Ülkücülük" kavramına duyduğumuz sorumlulukla hareket etmenin yerinde olacağını düşünüyorum."

Sosyal medya adreslerinden bir çok tepkilere neden olan bu söylemin içinin boş olduğu, ülkücünün sağına soluna bir şeyler eklenerek, ülkücülü olunmayacağı belirtildi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)