İttifak Adayı Hayati Tekin Son Anda Değişir mi?

31 Mart 2019 yerel seçimleri için geri sayım devam ederken CHP ve İYİ Parti arasında yapılan işbirliği çalışmaları neticesinde İYİ Parti’ye bırakılan Kayseri ve Samsun’da bekleyiş devam ediyor.

Siyaset 18.12.2018, 12:51 18.12.2018, 15:46
İttifak Adayı Hayati Tekin Son Anda Değişir mi?

CHP ve İYİ Parti arasında yerel seçimler kapsamında yapılan işbirliği heyecan yarattı. İYİ Parti’ye bırakılan Kayseri ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarının kim olacağı merak ediliyor. Samsun'da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Milletvekili ve Tekkeköy eski Belediye Başkanı Hayati Tekin'in isminin kesinleşmesi bekleniyor.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Hayati Tekin'i bizat telefonla aramış ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylık teklifinde bulunmuştu. Hayati Tekin ise kararını Samsun CHP teşkilatlarıyla da istişarede bulunduktan sonra önümüzdeki pazar gününe kadar kararını açıklayacağını belirtmişti.

CHP'li eski teşkilat yöneticileri ve belediye başkan adayları, ve teşkilatın öne çıkan isimleri  İYİ Parti'den adaylığı gündeme gelen Hayati Tekin'e destek verdiği ortaya çıktı.

İyi Parti ve CHP ittifakının açıklanması ardından konuşan İYİ Parti Samsun İl Başkanı Recep Güleroğlu, “Samsun’da seçim kazanılabilmesi için CHP’nin İYİ Parti’yi desteklemesi gerekiyordu. Çünkü Samsun seçmeninin büyük bir oranı sağ kesimden. isabet olmuştur” dedi.

Güleroğlu açıklamasının devamında,Samsun’da Ak Parti'ye ciddi bir tepki olduğunu da dile getirerek,“Halkta hem AKP’nin belediyeciliği açısından hem de tespit edilen adaylar açısından ciddi bir tepki var. Dolayısıyla AKP’nin adayıyla İYİ Parti’nin adayı konusun bir yarış olacak. Belediyeyi alma imkanımız yüksek” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Kayseri İl Başkanı Süleyman Bozkurt, yaptığı açıklamada,“Bu iş birliği bizim seçmenimize ve CHP seçmenine motivasyon oldu. Kayseri’de bizim adayımızı destekleyecek CHP, bu da bizim için olumlu bir gelişme oldu. Çünkü bizim zaten büyükşehir için göstereceğimiz aday bütün kesimleri kucaklayacak bir kişi olacak." diyerek, Yerel siyasi atmosferde ekonomik kriz olduğunu, Suriyeli mülteciler meselesi, yanlış eğitim ve mali politikalar, yanlış dış politikaların olduğunu. bunalan vatandaşın alternatif arayışında olduğunu söyledi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Milletvekili ve Tekkeköy eski Belediye Başkanı Hayati Tekin'in ismi etrafında toplanan CHP ve İyi Partililer ortak kanaatlerini bugüne kadar olumlu olarak belirtti.

CHP eski Milletvekili ve eski İl Başkanı Suat Binici, Hayati Tekin'in aday olmasında hiç bir sakınca olmadığını,Hayati Tekin'in aday olmasıyla ittifakın kazanabileceğini dile getirdi.

CHP eski Başkan Hüseyin Değerli: Hayati Tekin'in adaylığını olumlu bulduğunu CHP-İYİ Parti ittifakına oluşabilecek tepkileri de azaltabileceğine inandığını ve Ciddi bir olduğunu belirtti.

CHP Bafra Belediye Başkan Adayı Kemal Bütüner: Hayati Tekin'in her CHP'linin rahatlıkla oy verebileceği bir isim olduğunu söyledi. İYİ Parti için  ise de kabul edilebilir bir aday olduğuna vurgu yaptı.

Samsun'da Millet ittifakı bu hafta sonuna kadar şekil bulacağı sanılıyor. Hayati Tekin'in Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı teklifini değerlendirme sürecinden sonra kabul edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Samsun'da da Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı yarışacak gibi duruyor.

Ancak akıllara, ittifak adayı Hayati Tekin son anda değişir mi diye de bir soru getiriyor. Veya Hayati Tekin kabul etmediği taktirde Millet İttifakı'ınn adayı kim olacak?

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442