Metin Telatar: Saathane, Samsun’un Tarihi Hafızasıdır

CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, yaptığı yazılı basın açıklamasında Samsun Büyükşehir Belediyesi, yıkmayı başardığı işyerlerinin yerine beton bloklar yapmaya başladığını belirtti.

Siyaset 21.09.2021, 20:47
Metin Telatar: Saathane, Samsun’un Tarihi Hafızasıdır

Samsun Büyükşehir Belediyesi, yıkmayı başardığı işyerlerinin yerine beton bloklar yapmaya başladığını belirten CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, yaptığı yazılı basın açıklamasında Saathane esnafının zor durumda olduğunu dile getirerek, "İlkadım İlçe Örgütü olarak Saathane esnafının ve halkımızın yanındayız." dedi.

Saathane, Samsun’un tarihi hafızası olduğunu, İsmini aldığı saat kulesi aslına uygun olarak yeniden yapılınca sevindiklerini, Büyük Camii ve etrafındaki tarihi yapılar, bu kentin geçmişten izlerini ziyaretçilerine aktardığını Ancak; günümüzde bu tarihi doku yok edildiğini belirten Telatar, yazılı basın açıklamasında şunları söyledi:

"Önce, tarihi Taşhan, hamam ve cami etrafında zaman içinde yapılan işyerleri temizlendi. Tarihi doku ortaya çıkarıldı. Peşinden Samsun Kalesinin surları ortaya çıkarılacak denildi. Yıllarca surların temelleri için Saathane Meydanı yaya ve araç trafiğine kapalı tutuldu. Samsun’luları ve civar esnafı mağdur ettiler. Saathane esnafını, “mahkemeye gitmek sizin için iyi olmaz” tehditi ile baskı altına almaya çalışan Samsun Büyükşehir Belediyesi, yıkmayı başardığı işyerlerinin yerine beton bloklar yapmaya başladı bile.

Ancak; ikinci aşamada yıkımı planlanan işyerlerinin sahipleri tehditlere aldırmadı. 56 esnaf dava açtı. Hakkını arıyor. Hukuka aykırı, keyfi bir şekilde yürütülen yıkım işlemleri esnaf ve alışveriş için gelen yurttaşlara çile çektiriyor. Anlaşmaya yanaşmayan esnafın yeri ile ilgili imar değişikliği yaparak mevcut haklarının kısıtlanması ZULÜMDÜR! Samsun’un sorunları göz önüne alınacak olsa , öncelik Saathane esnafının işyerlerini başına yıkmak olmazdı, herhalde. Yapılan, bir kentin hafızasını yıkıp yok etmek, yerine beton bloklar yerleştirmektir. İlkadım İlçe Örgütü olarak Saathane esnafının ve halkımızın yanındayız.'

CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, Büyükşehir Belediyesi'nin Samsun’u yönetemediğini belirtti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)